Ana Bogdan, în optimi la Budapesta. O poate întâlni pe principala favorită a turneului din Ungaria

Tenis

Ana Bogdan s-a calificat în faza optimilor de finală în cadrul turneului de la Budapesta.

Ana Bogdan, locul 108 WTA, s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Budapesta.

Bogdan a învins-o în runda inaugurală pe sportiva din Ungaria Panna Udvardy, numărul 94 mondial, scor 6-2, 5-7, 6-0.

În optimi, românca o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre favorita principală, sportiva cehă Barbora Krejcikova (17 WTA), şi jucătoarea chineză Xiyu Wang (102 WTA).

Prin calificarea în runda secundă, Ana Bogdan şi-a asigurat un premiu de 3.065 de euro şi 30 de puncte.

O altă româncă, Irina Begu, numărul 49 WTA, s-a calificat, marţi, în turul doi al turneului de categorie WTA 250 de la Lausanne.

Aceasta a trecut în primul tur, de Tamara Korpatsch, din Germania, locul 111 WTA, în minimum de seturi, scor 6-4, 6-2.

Ana Bogdan a fost prezentă şi la turneul de Grand Slam de la Wimbledon, dar a fost eliminată în turul doi de sportiva cehă Petra Kvitova, favorită numărul 25, scor 1-6, 6-7 (5/7).

Afla mai multe despre: ana bogdantenis