”Arbitrajul şi ghinionul au făcut ca astăzi să obţinem doar un punct”. Mutu, concluzii după CS Mioveni - Rapid 0-0. Ce a spus despre Dugandzic: ”Nu vă faceţi probleme”

Rapid

Adi Mutu (44 de ani) a tras concluziile după meciul încheiat la egalitate între CS Mioveni şi Rapid, în campionatul României.

Rapid a remizat cu CS Mioveni, vineri seară, în deplasare, scor 0-0, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii. Golgheterul Dugandzic a ratat un penalty în minutul 86.

Este al doilea meci la rând fără victorie pentru gruparea giuleşteană, după eşecul de pe teren propriu cu U Craiova 1948 (1-2).

La finalul meciului, Adi Mutu a fost mulţumit de jocul echipei sale, dar ar vrea mai multă precizie în faţa porţii.

Tehnicianul giuleştenilor a dat vina pe ghinion şi pe arbitraj pentru faptul că nu a luat toate punctele de la Mioveni, dar a atins şi subiectul Dugandzic.

”Am dominat, am avut şi ghinion mare şi penalty ratat şi o sumedenie de ocazii mai ales în repriza a doua. În repriza 1 am intrat cam pe vârfuri, dar în a doua am intrat bine, am avut ghinion. Am vazut reluare şi cred ca nu poti sa repeti un astfel de penalty. Un jucător era jumătate de metru in careu, cred ca vedem foarte multe astfel de penalty-uri si nu se repeta.

Plus penalty clar la Ioniţă, af ost tinut secunde bune inainte să cadă. Cred că am fost dezavantajati clar de arbitraj si asta a facut să nu câştigăm cele trei puncte.

Nu mă îngrijorează lipsa de eficacitate, m-ar fi îngrijorat dacă nu am fi ajuns acolo, azi nu am reusit să concretizăm măcar una din ocaziile pe care le-am avut. Băieţii au ratat cam mult, dar asta, e, inclusiv Dugandzic, căruia nu avem nimic de reproşat, pentru că golurile lui ne-au ajutat să ne îndeplinim obiectivul.

Mergem înainte. În repriza a doua nu ştiu dacă au ajuns la poartă, nu ştiu dacă au tras la poartă. Asta s-a văzut în teren, era şi normal, e o diferenţă mare în clasament.

(n.r. despre Dugandzic) L-am schimbat pentru că era afectat, se vedea asta. El are mereu dorinţă de a marca, era într-un moment dificil din punct de vedere mental.

Suporterii au fost alături de el, nu se poate uita ce a fcut el pentru club. I-au strigfat nunmele, doream să câştuigăm, avem dorinţa asta de a câştiga, dar şi criticile sunt bune. Sa devenim cât mai puternici.

O să fim pregătiţi, staţi liniştiţi, nu vă faceţi probleme. Cu un eşec şi un egal nu se întâmplă nimic. Hai să nu exagerăm, vom arăta bine în play-off”, a declarat Mutu, după meci.

Afla mai multe despre: rapidmutumioveni