"Aseară a fost circ, nu fotbal. Echipa nu joacă nimic. Nu am pe cine să vând”. Care a fost singurul remarcat al lui Gigi Becali, după înfrângerea de la Cluj

FCSB a suferit ieri-seară al patrulea eşec din acest sezon de Superligă, scor 1-2, pe terenul Universităţii Cluj.

”Şepcile roşii” au deschis scorul în minutul 31. Mamadou Thiam l-a învins pe Târnovanu, cu un şut la colţul lung, după o  minge pierdută în apropierea careului de Adrian Şut. Gazdele şi-au dublat avantajul în minutul 40, prin Ioan Filip, după o gafă a lui Edjouma.

”Studenţii” au rămas în 10, după ce Romário Pires a primit cartonaşul roşu, pentru un atac periculos la Compagno.

Cu un om în plus, FCSB a redus din diferenţă în minutul 86, prin Cordea. A fost al şaptelea gol din acest sezon, în toate competiţiile, pentru fotbalistul adus în urmă cu două sezoane de la Academica Clinceni.

Până la final nu s-a mai marcat, iar FCSB rămâne la trei puncte distanţă de ultimul loc de play-off, ocupat de Petrolul, dar cu două meciuri mai puţin.

• De partea cealaltă, ”U” Cluj a bifat al patrulea succes din acest sezon de Superligă, dar rămâne la doar un punct de poziţiile retrogradabile.

Meciul de la Cluj a fost ultimul pentru Nicolae Dică. Aflat la al doilea mandat pe banca FCSB-ului, Dică a bifat 23 de meciuri în toate competiţiile. În tot acest timp, a bifat nouă victorii, şapte egaluri şi şapte înfrângeri.

Tavi Popescu, singurul jucător remarcat de Becali

”Eu ziceam Cordea (n.r. ar putea să fie vândut), dar la ce a jucat aseară eu nu mai cred. Zic Tavi Popescu pentru că mi-a plăcut aseară de el şi şi-a cam revenit. Nu pot să vorbesc despre vânzare de jucători când nu joacă echipa nimic. Ce să vinzi? Circ? Cui să îi vinzi. Păi zice «mă duc la Ştefan cel Mare şi iau unu de acolo, de ce să iau fotbalist de la tine?”, a declarat Gigi Becali, în această dimineaţă, la reşedinţa sa de pe Aleea Alexandru.

• Pentru FCSB urmează ultimul meci din grupele Uefa Conference League, joi de la 22:00, împotriva lui West Ham. Până ce  va fi numit un antrenor principal, interimatul va fi asigurat de Viorel Tănase şi Mihai Pintilii.

Scrisă de: Teodor Răducanu.

Antrenorul din Liga 1 pe care Gigi Becali a recunoscut că şi l-ar fi dorit la FCSB: ”Asta mi-a plăcut cel mai mult la el, bărbăţie”

Afla mai multe despre: fcsbgigi becali