BOOM. Transfer istoric la FCSB. Becali dă o lovitură colosală şi îşi vinde starul la o echipă de Champions League. Oferta şocantă venită din vestul Europei

Octavian Popescu le-a luat faţa colegilor săi, Florinel Coman şi Florin Tănase, şi a devenit cel mai râvnit jucător din lotul FCSB-ului. Tânărul mijlocaş are o ofertă de la o echipă calificată în sferturile Ligii Campionilor.

Octavian Popescu s-a impus rapid în echipa FCSB-ului, încă de la primele meciuri jucate, la începutul sezonului trecut, iar acum mijlocaşul de 19 ani a devenit cel mai important jucător din lotul lui Toni Petrea. După evoluţiile foarte bune reuşite în stagiunea trecută, Octavian Popescu a continuat să impresioneze şi în actualul sezon.

Cu opt goluri şi trei pase decisive în cele 31 de meciuri jucate pentru FCSB în acest sezon, în toate competiţiile, Octavian Popescu a ajuns şi în atenţia selecţionerului naţionalei României. Astfel, la meciurile amicale cu Grecia şi cu Israel, mijlocaşul roş-albaştrilor a bifat primele sale două prezenţe în tricoul primei reprezentative.

De altfel, evoluţiile foarte bune reuşite de Octavian Popescu pentru FCSB le-au atras atenţia şi oficialilor unui club calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Conform prosport.ro, Benfica este interesată de fotbalistul cu două apariţii pentru echipa naţională a României şi este dispusă să îi facă o ofertă importantă lui Gigi Becali.

Clubul lusitan, care tocmai a fost învins de Liverpool în manşa tur din sferturile Champions League, scor 3-1, a pregătit o propunere de 10 milioane de euro şi procente semnificative dintr-un viitor transfer pentru fotbalistul FCSB-ului.