Capitala este ”biancocelestă”! Lazio a învins-o pe Roma şi merge în semifinalele Coppa Italia. Mourinho, fără victorie în faţa lui Sarri de aproape doi ani

Lazio a învins-o pe AS Roma în ”Derby della Capitale”, scor 1-0, şi va juca în semifinalele Coppa Italia. Unicul gol al confruntării de pe Olimpico a fost semnat de Mattia Zaccagni din penalty, în minutul 51 al meciului.

În faţa a 70.000 de spectatori, Lazio şi AS Roma s-au anihilat reciproc în prima repriză, iar la pauză s-a intrat cu scor alb. La şase minute de la reluare, neexperimentatul Dean Huijsen (18 ani) l-a faultat în careu pe Mattia Zaccagni, iar Daniele Orsato a indicat punctul cu var în urma consultării arbitrajului video. Acelaşi Zaccagni a transformat fără probleme şi i-a adus lui Lazio a treia victorie din ultimele patru derby-uri cu Roma.

Trupa lui Jose Mourinho şi-a creat o singură ocazie de a marca, în minutul 87, dar debutatul Mandas a respins şutul modest al lui Belotti. Ambele echipe au terminat meciul cu un om în minus, după eliminările lui Pedro şi Azmoun.

În semifinale, Lazio va da piept cu câştigătoarea dintre Juventus şi Frosinone.

Afla mai multe despre: coppa italialazioas romamourinhosarrizaccagni