Ce final nebun! Deian Sorescu, erou pentru Rakow în Liga Campionilor. Românul, decisiv la golul victoriei, marcat în minutul 90+1

Deian Sorescu (25 de ani) a avut un impact decisiv pentru Rakow în preliminariile Ligii Campionilor şi şi-a ajutat echipa să obţină o victorie extrem de importantă.

Rakow a câştigat, pe teren propriu, cu Qarabag, scor 3-2, în prima manşă din turul al treilea preliminar din Liga Campionilor.

Golurile gazdelor au fost marcate de Cafarquliyev, autogol (55), Piasecki (71) şi Kittel (90+1), în timp ce pentru azeri a punctat Xhixha, cu o dublă (73, 75).

La ultima reuşită a gazdelor a contribuit şi Deian Sorescu. Deşi a început meciul ca rezervă, a intrat în minutul 84 şi a influenţat decisiv soarta partidei.

Internaţionalul român a fost cel care l-a servit ideal pe Kittel, autorul golului victoriei, astfel că, în deplasarea din Azerbaidjan, polonezii pleacă favoriţi la calificare.

Deian Sorescu a revenit în această vară la Rakow, după ce în partea a doua a sezonului precedent a jucat sub formă de împrumut în România, la FCSB.

Cotat la 1,5 milioane de euro, Sorescu a ajuns la formaţia poloneză în vara anului 2022, fiind cumpărat cu 800.000 de euro de la Dinamo Bucureşti.

Afla mai multe despre: deian sorescustranierirakowliga campionilor