Ce nu a reuşit Farul, au făcut Sorescu şi Antal. Rakow şi Zalgiris, mai departe Liga Campionilor. Cum s-a descurcat viitoarea adversară a lui Hagi

Echipa poloneză Rakow Czestochowa, unde evoluează şi românul Deian Sorescu, s-a calificat marţi în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, după ce a învins în dublă manşă pe Flora Tallinn.

Ce nu a reuşit Farul, au făcut Sorescu şi Antal. Rakow şi Zalgiris, mai departe Liga Campionilor. Ce a făcut viitoarea adversară a trupei lui Hagi

Polonezii de la Rakow au venit la Tallinn cu un avantaj de un singur gol obţinut în meciul tur, dar, după o primă repriză încheiată 0-0, a rezolvat partida în repriza secundă.

Zwolinski a reuşit o dublă, în minutele 47 şi 59, iar Papanikolaou a stabilit scorul final, în minutul 85. Deian Sorescu a intrat pe teren în minutul 79.

Într-un alt meci, echipa din Bosnia, Zrinjski a învins la lovituri de departajare formaţia armeană FC Urartu, iar armenii vor înfrunta pe Farul Constanţa în turul doi preliminar al Conference League.

Totodată, şi Zalgiris Vilnius, echipa din Lituania unde este legitimat un alt român, Liviu Antal, a trecut cu 2-1 la general de macedonenii de la Struga. Antal a fost titular şi a jucat 60 de minute.

Rezultate înregistrate marţi, în manşa a doua a primului tur preliminar din Liga Campionilor:

• Maccabi Haifa (Israel) – Hamrun Spartans (Malta) 2-1 (6-1 la general)
  • Flora Tallinn (Estonia) – Rakow (Polonia) 0-3 (0-4 la general)
  • Struga (Macedonia) – Zalgiris Vilnius (Lituania) 1-2 (1-2 la general)
  • Sheriff Tiraspol (Moldova) – Farul Constanţa 3-0 (3-1 la general)
  • TNS (Ţara Galilor) – Hacken (Suedia) 0-2 (la general 1-5)
  • BATE Borisov (Belarus) – Partizani Tirana (Albania) 2-0 (la general 3-1)
  • Zrinjski (Bosnia) – FC Urartu (Armenia) 2-3 (la general 3-3). Zrinjski s-a calificat mai departe la lovituri de departajare: 4-3

Afla mai multe despre: farulliga campionilorrakow