David Popovici, a treia medalie de aur la Campionatul Naţional de la Otopeni. Ce urmează pentru multiplul campion român

David Popovici

David Popovici a câştigat a treia medalie de aur la Campionatul Naţional în bazin scurt de la Otopeni.

David Popovici a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 400 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin scurt, la Otopeni.

Sportivul în vârstă de 18 ani de la CS Dinamo a fost cronometrat cu timpul 3:43.00.

Pe locul doi s-a clasat Vlad Ştefan Stanciu (CSA Steaua), cu timpul 3:43.76, iar podiumul a fost completat de Vlad Ştefan Mihalache (Aqua Sport Citius Bucureşti), cu timpul 3:51.84.

Ce urmează pentru David Popovici

La finalul cursei, David Popovici a oferit şi prima reacţie.

”A fost o cursă frumoasă. Mă bucur că l-am avut pe Vlad lângă mine. Nu cred că aş fi putut înota aşa repede dacă nu era el acolo. Şi cred că valabil şi invers. Ambii ne-am afirmat la nivel înalt, ne mai antrenăm împreună şi ştiu că e un adversar redutabil.

A fost un an glorios. Vreau ca următorii ani să fie şi mai impresionaţi. Vreau să inspir cât mai mulţi ani să se apuce de sport şi să ducă o viaţă sănătoasă.

Eu nu prea am Sărbători. Nu sunt Michael Phelps, care nu a lipsit o zi de la antrenamente în 6 ani. O să-mi iau puţin liber.

Sărbătorile înseamnă maximum 3 zile libere, cu tot cu Crăciun şi Revelion. Dar îmi place aşa. Asta mi-e rutina, ăsta e programul, iar asta m-a format.

Acum urmează Campionatele Mondiale în bazin scurt. Aici a fost o pregătire, era important să mă acomodez cu bazinul scurt.

Nu pot să mint şi să spun că îmi place, nu e timpul meu de bazin. Dar trebuie să fac şi asta pentru că vreau să devin din ce în ce mai bun”, a declarat David Popovici, după o nouă medalie câştigată.

De asemenea, David Popovici a obţinut la Otopeni două medalii de aur şi la probele de 100 m liber şi 200 m liber.

La 100 m mixt, dinamovistul a câştigat medalia de argint.

Afla mai multe despre: david popoviciinot