”De aia am reuşit să revenim”. Sabău, lecţie de modestie după calificarea în semifinalele Cupei României: ”Meciul de sâmbătă e mult mai important”

U Cluj

Ioan Ovidiu Sabău (55 de ani) a tras concluziile după calificarea pe care a reuşit-o la cârma formaţiei U Cluj în semifinalele Cupei României.

U Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României, trecând în sferturile de finală de Hermannstadt, scor 2-1.

În partida disputată în deplasare, la Sibiu, clujenii au revenit de la 0-1.

Hermannstadt a deschis scorul în minutul 41, prin Alhassan. Pentru U Cluj au marcat Chipciu ’51 şi Thiam ’75.

Astfel, în semifinalele Cupei României, U Cluj va da piept peste UTA Arad, care a trecut de U Craiova 1948 (1-0). Semifinalele se vor disputa la 26 aprilie.

Concluziile lui Ioan Ovidiu Sabău, după Hermannstadt - U Cluj 1-2

La finalul meciului de la Sibiu, Ioan Ovidiu Sabău a reacţionat şi i-a felicitat pe jucători pentru efortul depus.

”Am jucat bine, de aia am reuşit să revenim. Am controlat jocul, am avut ocazii, posesie, răbdare. După ce am luat golul, am fost foarte încrezători.

Am reuşit să egalăm cu introducerile lui Chipciu şi Thiam, care au intrat foarte bine. Cred că jucătorii au fost foarte inspiraţi. Au avut încredere că putem să câştigăm.

Ne pregătim, ne dorim să jucăm o finală. Este obiectivul oricărei echipe care ajunge până aici. E foarte important pentru clubul nostru, pentru oraşul nostru.

O să sărbătorim puţin până intrăm în cantomanent şi pregătim meciul de sâmbătă (n.r. cu U Craiova 1948), care e mult mai important”, a declarat Sabău, după meci.

Următorul meci pentru U Cluj este cel cu U Craiova, sâmbătă, 8 aprilie, de la ora 17:30, în etapa a treia din play-out.

Afla mai multe despre: ioan ovidiu sabauu clujcupa romaniei