”Dezastru”. Reacţia lui Florin Răducioiu după ce a văzut gafa lui Cristi Săpunaru

Echipa Poli Iaşi a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia bucureşteană Rapid, în etapa a 27-a din Superligă. Oaspeţii au condus cu 1-0.

Răducioiu, după gafa lui Săpunaru

Portarul ieşenilor, Ailenei, a intervenit bine în faţa lui Burmaz, în minutul 7, iar gazdele au replicat prin şutul lui Luca Mihai, din minutul 25. La pauză s-a intrat cu scor alb , însă repriza secundă a meritat aşteptarea.

Rapid a deschis scorul prin Ermal Krasniqi, în minutul 52, însă gazdele au egalat repede, prin Bettaieb, în minutul 55. Finalul de meci a fost electrizant: Harrison a avut gol anulat de VAR pentru ofsaid (min 83), pentru ca gazdele să înscrie totuşi pe final de două ori. Alin Roman a făcut 2-1 în minutul 87, iar Harrison a stabilit scorul final în minutul 90+4. S-a încheiat 3-1 pentru Poli Iaşi.

• Rapid e pe locul 3 în clasament, cu 48 de puncte, în timp ce ieşenii sunt pe 13, cu 30 de puncte.

Florin Răducioiu a vorbit despre gafa lui Săpunaru şi l-a dat exemplu pe fostul său coleg de la AC Milan, Franco Baresi.

„E clar că un jucător ca Săpunaru nu ar trebui să facă aşa ceva. Un pic de superficialitate acolo... nu, foarte multă superficialitate şi iată că s-a întâmplat ce s-a întâmplat. Le dă încredere celor de la Iaşi acest gol şi se întâmplă acest dezastru pentru giuleşteni,” a adăugat el.

Florin Răducioiu a evoluat alături de legendarul Franco Baresi la AC Milan în sezonul 1993-1994.

„Franco, mai ales Costacurta, dar şi Franco, fără probleme ar fi dat în tribună, pentru că era întors, presat de jucător şi fără să rişte o dădea în tribună, după se repoziţiona echipa şi nu se întâmpla absolut nimic,” a spus Răducioiu la Primasport.

Echipele care au evoluat:

• POLI IAŞI: Ailenei - Todoroski, Samoyoa, Fl. Ilie, Marchioni, Stefanovici - L. Mihai (Jatoba 67), Bordeianu (Allanzinho 46), Saghiri (A. Roman 81) – S. Buş (Kabran 67), Bettaieb (Harrison 77). ANTRENOR: Leo Grozavu
  • RAPID: Aioani - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Djokovic (Oaidă 64), Al. Albu (Hromada 78), Papeau (Petrila 64) – Burmaz (Hasani 78), A. Rrahmani, E. Krasniqi (Funsho 78). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Dan Şucu, îngrijorat după ”duşul rece” cu Poli Iaşi: ”N-am arătat ca o echipă care vrea titlu”

Afla mai multe despre: rapidsăpunaruflorin răducioiu