Dinamo - FCSB 0-1. Florinel Coman a dat lovitura în derby! Gol de senzaţie în repriza secundă

Fotbal

Dinamo o întâlneşte pe FCSB, duminică, 26 noiembrie, de la ora 20:30, într-o partidă din etapa a 17-a a Superligii.

Dinamo - FCSB va fi transmis ÎN DIRECT pe Orange Sport 1, dar şi în format LIVE VIDEO pe site-ul orangesport.ro.

VIDEO Dinamo - FCSB 0-1 (min 52 Coman)

Echipele de start:

Dinamo: Golubovic - Cr. Costin, Lucas, Homawoo, Amzăr - D. Iglesias, Bena, Ilic - Ghezali, Abdallah, Gregorio

Rezerve: Dujmovic - I. Roşu, Politic, Borduşanu, A.Bani, Patriche, Giafer, R. Grigore, Dr. Irimia

Antrenor: Ovidiu Burcă

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Djokovic, Ad. Şut, Olaru - Al. Băluţă, Miculescu, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad - Dawa, Haruţ, Compagno, M. Toma, Cr. Ganea, Rotariu, Radaslavescu

Antrenor: Elias Charalambous

Min 90+6: Final de meci pe Arena Naţională. Victorie pentru FCSB!

Min 80: Asediu la poarta lui Târnovanu. Scorul rămâne 0-0.

Min 63: Ocazie Dinamo. Goncalo Gregorio şutează de la distanţă, dar Târnovanu respinge în corner.

Min 74: Lixandru primeşte cartonaşul galben.

Min 52: GOOOOOOOOOOL FCSB! Florinel Coman a deschis scorul din lovitură liberă!

Min 46: Ocazie mare pentru FCSB! Olaru este la un pas de a deschide scorul.

Min 46: Două schimbări la FCSB. Djokovic este înlocuit cu Ovidiu Popescu, în timp ce, Miculescu este înlocuit cu Compagno.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45+5: Pauză!

Min 45: FCSB cere penalty! David Miculescu este lovit în careu de către Bena şi roş-albaştrii cer penalty. Arbitrul partidei lasă jocul să continue spre nemulţumirea echipei lui Elias Charalambous.

Min 32: ”Câinii” pun presiune la poarta apărată de Târnovanu, dar finalizarea lui Amzăr lasă de dorit.

Min 31: Ocazie FCSB. Miculescu, ratare mare singur cu portarul.

Min 28: Schimbare la Dinamo. Homawoo nu mai poate continua partida, iar în locul său intră Patriche.

Min 10: Şut are parte de un şut de la distanţă, dar scorul rămâne 0-0.

Min 4: Din cauza materialelor pirotehnice utilizate de către suporteri, arbitrul a întrerupt partida preţ de un minut, iar pe Arena Naţionala fanii au fost îndemnaţi să înceteze.

Min 2: Ocazie FCSB. Olaru centrează, Golubovic reţine cu mari emoţii.

Min 1: A început partida!

Update:  Startul derby-ului, întârziat cu 10 minute!

UPDATE: Sursele Orange Sport anunţă că startul meciului o să fie întârziat. Momentan se aşteaptă să înceapă repriza a doua la Galaţi pentru a se cunoaşte cu câte minute. În funcţie de asta ies şi echipele la încălzire!

Înaintea acestui duel, Dinamo se afla pe locul 15 (penultimul, retrogradabil) cu 10 puncte, în timp ce FCSB este lider, cu 34 de puncte.

Privind strict continuitatea sportivă pe prima scenă, cele două echipe s-au mai întâlnit de 151 de ori, de 49 de ori au câştigat gazdele din această rundă, de 48 de ori s-au impus vizitatorii, iar alte 54 de partide s-au terminat la egalitate.

• 9 august 2015, FCSB - Dinamo 0-0: a fost singura remiză albă consemnată în precedentele 51 de confruntări din campionat.

Ultimul succes reuşit de dinamovişti pe prima scenă: 16 februarie 2020, Dinamo - FCSB 2-1.

12 septembrie 2021, FCSB - Dinamo 6-0 (marcatori Cl. Keşeru, Oct. Popescu, P. Vinicius, A. Cordea, V. Gheorghe, A. Miron): cea mai severă înfrângere suferită de roş-albi în cele 74 de sezoane strânse în principala competiţie internă.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României: 22 iulie 2023, FCSB - Dinamo 2-1, goluri înscrise de Florinel Coman, Darius Olaru, respectiv Goncalo Gregorio.

„Arena Naţională", stadion inaugurat în 2011, va găzdui al 27-lea duel dintre cele două, cei mai mulţi spectatori înregistrându-se pe 17 mai 2012, 49.759 spectatori, în FCSB - Dinamo 3-2.

10 date din sezonul curent:

1. O victorie, trei remize şi patru înfrângeri este palmaresul înregistrat de dinamovişti pe teren propriu în ediţia curentă.
  2. 5 noiembrie 2023, FCSB - Rapid 1-2: a fost singura înfrângere suferită de roş-albaştri în ultimele 10 etape, în rest cinci victorii şi patru remize.
  3. 15 meciuri cu gol marcat a strâns FCSB în campionatul curent, cele mai multe dintre toate competitoarele.
  4. Deşi ocupă doar poziţia a 15-a, Dinamo se clasează pe locul al patrulea la capitolul posesie - 53,7 % (FCSB - 55,5 %).
  5. Şase jucători eligibili U 21 a utilizat Dinamo în primele 16 runde, capitol la care este depăşită doar de Farul Constanţa (10 jucători).
  6. Adnan Golubovic şi Ştefan Târnovanu sunt singurii integralişti din cele două loturi.
  7. 12 dintre cei 26 de jucători utilizaţi de Ovidiu Burcă în campionatul actual au debutat în SuperLiga României în ediţia curentă. De partea cealaltă, Siyabonga Ngezana este singurul debutant dintre cei 25 de jucători care au prins minute pentru FCSB în primele 16 etape.
  8. Actualul jucător al celor de a FCSB, Dorin Rotariu a evoluat de 16 ori în „Clasicul României" (în toate competiţiile), dar în tricoul lui Dinamo, pentru care a înscris de patru ori în poarta roş-albaştrilor.
  9. Cele mai multe prezenţe în „derby de România" pentru roş-albaştri din actualul lot: Ovidiu Popescu, 16 meciuri în toate competiţiile.
  10. Dinamo nu a fost sancţionată cu cartonaşe roşii, performanţă pe care o mai întâlnim în primele 16 etape doar la CFR Cluj.

Afla mai multe despre: dinamo - fcsblive videoorange sport