Farul nu mai bate pe nimeni, Gică Popescu strânge rândurile. ”Va trebui să vorbim cu jucătorii”

Farul Constanța

Gică Popescu a tras concluziile la finalul meciului pierdut de Farul, pe terenul lui FC Voluntari, scor 2-4. În urma acestui rezultat, ”marinarii” au ajuns la şase jocuri consecutive fără victorie.

”Ar trebui să ne liniştim şi să vedem ce anume s-a întâmplat. Eu cred că am început foarte bine acest joc, până la primul lor contraatac. Apoi a urmat o nouă greşeală, încă o minge pierdută... Voluntari a avut 3 contraatacuri şi ne-a marcat 3 goluri în prima repriză.

Lucrurile pe care le făceam înainte foarte bine, acum numai putem să le facem. Traversăm un moment dificil, dar cu acelaşi lot ca anul trecut vom reveni şi ne vom îndeplini obiectivul, accederea în play-off.

Prezenţa lui Gică era un plus, din păcate nu îl vom avea nici la Iaşi. Sperăm ca acolo să facem un rezultat.

Va trebui să vorbim cu jucătorii. Sunt conştient că suferă la fel de mult ca noi. E aproape acelaşi lot ca anul trecut, când am ieşit campioni. Sunt momente pe care trebuie să le gestionăm. Ei trebuie să tragă căruţa din această perioadă dificilă”, a spus Gică Popescu, la finalul meciului cu FC Voluntari.

FC Voluntari 4-2 Farul

Gazdele au deschis scorul în  minutul 10, când Dumiter a pasat, în careu, lui Robert Popescu, acesta a driblat un adversar şi a înscris pentru 1-0. În minutul 22 Dumiter a finalizat cu un lob după ce a scăpat singur cu Aioani şi a dus scorul la 2-0. Ilfovenii au intrat cu 3-0 la pauză, Dumiter înscriind în minutul 37 şi reuşind dubla. După pauză, noul intrat Rivaldinho a redus din diferenţă, în minutul 47, însă Dan Sîrbu a înscris în propria poartă şi FC Voluntari a condus cu 4-1. În minutul 64 portarul gazdelor, Jesus Fernandez a greşit flagrant, oferindu-i o pasă pe tavă lui Rivaldinho, care a înscris pentru Farul. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic. Voluntari face 20 de puncte şi este pe locul 11. Farul se află pe 7, cu 22 de puncte.

FC VOLUNTARI: J. Fernandez – Ricardo Veiga, Matricardi, Armaş - Boboc, Raţă (Cocian 46), Crepulja (Boskovic 90+3), D. Andrei (Voican 75), Carnat – R. Popescu (D. Florea 60), Dumiter (Droppa 75).

ANTRENOR: Ilie Poenaru

FARUL: Aioani - Dussaut, Larie, M. Popescu, Gustavo Marins (D. Sîrbu 46) – Vînă (Borgnino 68), Grameni (Sali 84), Kiki (N. Popescu 76) – Mazilu (Rivaldinho 46), Budescu, L. Munteanu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Afla mai multe despre: gică popescufarul constanţafc voluntari