FCSB a rezolvat situaţia contractuală a unuia dintre cei mai importanţi jucători din vestiar, fundaşul dreapta Vali Creţu (37 de ani).
Creţu rămâne la FSCB. Fundaşul a acceptat un salariu mai mic, dar e bucuros că va juca în Europa
Vali Creţu şi-a prelungit contractul cu FCSB. Ajuns la 37 de ani, fundaşul dreapta al roş-albaştrilor a primit o înţelegere valabilă şase luni, cu un salariu scăzut.
”Ieri am semnat, am prelungit, am acceptat toate condiţiile lor. Am avut şi eu ceva mai bun, dar am acceptat condiţiile lor, am acceptat un salariu mai mic. Am semnat contractul în acelasi timp cu rezilierea. Am semnat pe un an cu rezilierea pe 6 luni, sunt aici până în decembrie.
- Aplicaţia Orange Sport este gratuită şi poate fi descărcată din Google Play şi App Store.
De ce am acceptat toate astea? Pentru că vreau să joc la cel mai înalt nivel. Iubesc acest club şi în special pentru suporteri, ei sunt cei mai importanţi la un club. Mă iubesc şi sunt apreciat, pentru asta am acceptat toate lucrurile.
- Vrei să vezi cele mai tari competiții sportive, oriunde ai fi? Ia-ți oferta Orange Love pentru fibră și TV.
Mereu am dat dovadă de caracter, am o vârstă, am doi copii acasă, contează şi partea financiară, dar de data asta nu a contat şi de mai multe ori n-a contat. Iubeşti un club şi vrei să joci la el, renunţi la foarte multe chestii”, a declarat Creţu, pentru Prima Sport.
Veteranul FCSB-ului a vorbit şi despre vârsta pe care o are: ”Sunt fericit pentru că mă simt bine şi iubesc fotbalul, de aia m-am apucat de fotbal. Toţi joacă pentru bani, dar în viaţa asta nu e totul despre bani.
La această vârstă joc la cel mai înalt nivel şi am atins cea mai bună formă, dar vârsta e doar un număr, dacă ai grijă de viaţa ta. Mulţi s-au lăsat la 33, 36 de ani şi eu merg pe 38 şi joc la cel mai înalt nivel şi am cea mai bună formă.
De aia au venit şi contractele astea mici, şase luni, un an, tot se aşteaptă, dar eu sunt tot mai bun pentru că iubesc fotbalul şi am devenit mult mai serios, disciplinat”, a completat fundaşul dreapta de la FCSB.
Creţu a dezvăluit că a avut două vieţi: una de şmecher şi una de sportiv de performanţă: ”Am două vieţi pentru că până să se nască copiii, eram rebel rău şi nu eram foarte serios.
După ce s-au născut copiii, am început să realizez multe lucruri şi am renunţat la anturajele care te trag mult în jos, am devenit mai disciplinat, educat, muncitor, dar trebuie să renunţi la multe chestii ca să faci performanţă”.
Vali Creţu este la FCSB din 2019, iar în acest sezon a jucat 39 de meciuri în toate competiţiile şi a livrat opt pase decisive.
- Citește și
- Mureşan a rupt tăcerea despre Pancu: ”N-a ştiut să iasă din scenă”. Rapid - CFR Cluj, la începutul sezonului
- Săpunaru a dezvăluit de ce Rapid mai are de aşteptat în lupta la titlu: ”Nu poţi să dai şanse”
- Clubul din România care închide, momentan, uşa pentru Thiam, plecat de la FCSB. Explicaţiile conducerii: ”Suntem acoperiţi”
Afla mai multe despre: fcsb, vali cretu, superliga







