Finala MLS Cup, nebunie curată. Bale a intrat, a marcat un gol în minutul 128 şi a doborât un record stabilit în acelaşi meci. Finalul, dramatic | VIDEO

Campionate

Finala MLS Cup, disputată între Los Angeles FC şi Philadelphia Union, a fost una cu adevărat nebună. A fost decisă la penalty-uri, după şase goluri marcate în cele 120+ minute şi cu un Gareth Bale într-o zi mare pentru formaţia de pe Coasta de Vest.

Los Angeles FC s-a impus în faţa celor de la Philadelphia Union, scor 3-3 şi 3-0, după penalty-uri, în Finala MLS Cup.

Totul a început în minutul 28, când Acosta a deschis scorul pentru gazde. Cu un avantaj minim până la pauză, LA FC s-a văzut egalată în minutul 59, când a marcat Gazdag.

Formaţia gazdă a trecut din nou în avantaj însă. În minutul 83, Murillo a înscris în pasa lui Vela, dar, după numai două minute, Elliott a adus din nou egalitatea pe tabelă, astfel că meciul a intrat în prelungiri, care au fost de poveste.

Crepeau a fost eliminat de la LA FC după un cartonaş roşu direct, ceea ce a permis ca Philadelphia să aibă avantaj pe tabelă pentru prima dată în partidă. Elliott a reuşit ”dubla” în minutul 120+4.

Totuşi, nu a durat mult şi Los Angeles FC a egalat şi nu oricum, nu prin oricine, ci chiar prin Gareth Bale.

Intrat în minutul 97, fostul star al eclor de la Real Madrid a trimis finala la penalty-uri cu un gol marcat cu capul, în minutul 120+8. A fost golul înscris cel mai târziu din întreaga istorie a MLS-ului, precedentul record fiind cel al lui Elliott, care marcase cu patru minute mai devreme, conform specialiştilor de la OptaJack

La loviturile de departajare, Los Angeles FC a avut câştig de cauză, asta pentru că oaspeţii de la Philadelphia au ratat toate cele trei penalty-uri pe care le-ai executat.

La LA FC, primul care a bătut de la 11 metri a fost Christian Tello, fostul jucător al lui FC Barcelona, iar cel care a transformat penalty-ul decisiv a fost Ilie Sanchez, trecut şi el pe la echipa a doua a catalanilor. Acesta a evoluat şi în amicalul Dinamo - Barcelona, din 2012, 0-2.

Afla mai multe despre: mlsbalela fc