Finală nebună la Campionatului Mondial al Cluburilor. Real Madrid, campioana lumii pentru a cincea oară

Real Madrid

A fost o finală de vis la Campionatului Mondial al Cluburilor. Real Madrid a câştigat pentru a cincea oară trofeul. De această dată s-a impus în faţa asiaticilor de la Al Hilal.

Real Madrid a învins sîmbătă, la Rabat, scor 5-3, formaţia saudită Al Hilal, în finala Campionatului Mondial al Cluburilor, cucerind astfel titlul pus în joc.

Realul a început excelent meciul de la Rabat, cu două goluri înscrise repede. Mai întâi a marcat Vinicius Junior (13), iar Valverde a făcut 2-0 în minutul 18.

După numai opt minute a venit însă golul saudiţilor. Pasă Kanno pentru Marega, aflat la limita ofsaidului şi jucătorul malian l-a învins pe Lunin pentru 2-1.

Din acest moment, Real a luat meciul pe cont propriu, a dominat şi şi-a impus jocul.

Benzema a făcut 3-1 în minutul 54, iar Valverde a reuşit dubla cu un gol în minutul 58.

La 4-1, Al Hilal a replicat prin golul lui Luciano Vietto (63), urmat la numai şase minute de un nou gol al lui Vinicius Junior.

Al Hilal a avut ultimul cuvânt, prin Vietto, în minutul 79, dar Real s-a impus cu 5-3 şi a câştigat pentru a cincea oară titlul mondial al cluburilor.

În finala mică, brazilienii de la Flamengo au câştigat cu africanii de la Al Ahly, scor 4-2, după un meci, de asemenea, foarte spectaculos.

Afla mai multe despre: real madridfotbal