Florin Tănase a găsit explicaţia pentru succesul FCSB-ului cu CFR: ”Am arătat şi noi că luptăm, nu că suntem copilaşi”

Florin Tănase a reacţionat după ce FCSB a invins-o pe CFR Cluj.

FCSB s-a impus cu scorul de 1-0 în faţa celor de la CFR Cluj, în etapa a cincea din play-off-ul Ligii 1.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Octavian Popescu, în minutul 74, cu un şut din afara careului, deviat uşor de un jucător din defensiva clujenilor.

Mario Susic a fost eliminat la gazde, în minutul 43, pentru o intrare dură asupra lui Darius Olaru.

La finalul jocului din Gruia, Florin Tănase a precizat că ar fi fost mai bine ca FCSB să înscrie în debutul reprizei secunde pentru a putea juca mai relaxat.

Totuşi, căpitanul roş-albaştrilor s-a declarat mulţumit că până la urmă golul a venit şi că echipa sa a câştigat duelul din Gruia, cu multă luptă, conform acestuia.

De asemenea, Florin Tănase este convins că CFR Cluj, care a ajuns la două eşecuri la rând în play-off, se va mai încurca până la finalul sezonului.

”Suntem foarte fericiţi, am câştigat trei puncte mari după un meci foarte greu. Suporterii au bătut atâta drum, au venit în număr foarte mare. Le mulţumim. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, nu suntem pe primul loc şi ne aşteaptă meciuri dificile.

Dacă marcam în debutul reprizei secunde stăteam liniştiţi. E bine că s-a terminat aşa şi ne-am apropiat de ei.

Ştim cu toţii că CFR e o echipă solidă, cu jucători experimentaţi, cu care dacă nu te baţi, nu eşti agresiv, câştigă. Aruncă mingile, sunt puternici şi până la urmă dau un gol.

Astăzi ne-am bătut, am arătat şi noi că luptăm, nu copilaşi cum ne fac unii. De aceea am reuşit. Trebuie să câştigăm până la meciul cu ei, eu cred că ei se vor mai încurca şi vom aborda altfel meciul”, a declarat Tănase, după meci.

Afla mai multe despre: tanasefcsb