Fotbalistul care l-a refuzat pe Gigi Becali, star în Liga Campionilor. A impresionat în Liga 1 şi scrie istorie la actuala sa echipă

Fotbalistul care l-a refuzat în iarnă pe Gigi Becali a ajuns să joace în Liga Campionilor.

În iarnă, Hervin Ongenda, pe atunci la FC Botoşani, a fost la un pas să ajungă la FCSB.

Cele două cluburi ajungeau la un acord comun, după ce Valeriu Iftime acceptase oferta făcută de Gigi Becali.

Totuşi, francezul a refuzat propunerea venită de la formaţia bucureşteană şi a ales să meargă la Apollon Limassol, în Cipru.

Timpul a dovedit că alegerea jucătorului de 26 de ani a fost una inspirată, întrucât va juca în Liga Campionilor, performanţă pe care nu ar fi putut să o atingă în cazul în care ar fi mers la FCSB.

Apollon Limassol a câştigat campionatul în Cipru, primul după o pauză de 16 ani. Astfel, datorită acestui considerent, va evolua în turul trei preliminar din Liga Campionilor.

În comparaţie, CFR Cluj, care tocmai a devenit din nou campioană în România, va începe aventura europeană în competiţia ”stelelor” încă din turul unu preliminar.

În penultima etapă de campionat, Apollon Limassol, ocupanta primul loc, s-a impus cu 4-1 în faţa celor de la Aris Limassol. Cu acest succes, formaţia din Limassol s-a distanţat la şase puncte în fruntea clasamentului, cu o etapă înainte de finalul sezonului, motiv pentru care a câştigat deja titlul în Cipru.

Ongenda a contribuit şi el la rezultatul istoric care a încoronat-o pe Apollon Limassol campioană a Ciprului.

Intrat în minutul 78 al partidei, fostul fotbalist din Liga 1 a reuşit să ofere o pasă decisivă la ultimul gol marcat de echipa la care evoluează din iarnă.

Cotat la 1,1 milioane de euro, Ongenda a reuşit un gol şi o pasă decisivă în şapte meciuri jucate la noua campioană a Ciprului, formaţie care a ajuns la patru titluri naţionale.

Valeriu Iftime: ”Am făcut mai degrabă pofta copilului”

”Am făcut mai degrabă pofta copilului, dar am şi câşigat din asta. Luăm cam 200.000 de euro şi păstrăm evident şi procent. Ştiţi că, la cât ţin eu la copilul ăsta, nu puteam să nu-i fac pofta”,  declara Valeriu Iftime, pentru gsp.ro, la momentul plecării lui Ongenda de la Botoşan la Apollon Limassol.

Afla mai multe despre: ongendafcsb