VIDEO | Hermannstadt - U Cluj 1-2. Trupa lui Sabău a întors scorul după pauză şi s-a calificat în semifinalele Cupei României

Cupa României

U Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României, trecând în sferturile de finală de Hermannstadt, scor 2-1. La Sibiu, clujenii au revenit de la 0-1, prin golurile a două rezerve. În prima semifinală, U Cluj se va duela cu UTA Arad, care a trecut de U Craiova 1948.

VIDEO | Hermannstadt - U Cluj 1-2 (Baba Alhassan 40 / Chipciu 51, Thiam 75)

Echipele de start:

• Hermannstadt: Muţiu - Butean, Ene, Stoica, Opruţ - Petrescu, Mino, Biceanu, Oroian - Alhassan, Babic; Rezerve: Letica, Antoche, Issah, Medina, Iancu, Bărbuţ, Limaj, Iancu, Paraschiv; Antrenor: Marius Măldărăşanu
  • U Cluj: Iliev - Oancea, Ilie, Ispas, Goranov - Haită, Remacle, Simion, Nistor - Tescan, Gomes; Rezerve: Gorcea, Miron, Chipciu, Filip, Martic, Bic, Stoica, Thiam, Fulop; Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Min 90+4. Final de meci. U Cluj este în semifinalele Cupei României.

Min 88. Ocazie Hermannstadt. Butean are o şansă importantă de a egala, dar nu reuşeşte să o fructifice.

Min 75. GOOOL U Cluj. O altă rezervă, Thiam, marchează şi o duce pe trupa lui Sabău în avantaj, la Sibiu.

Min 58. Ocazie U Cluj. Tescan îl încearcă pe Muţiu, dar portarul respinge în corner.

Min 51. GOOOL U Cluj. Intrat la pauză, Chipciu aduce egalarea pe tabelă, cu un şut care îl păcăleşte pe portarul sibienilor.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+1. Pauză.

Min 40. GOOOL Hermannstadt. Baba Alhassan marchează pentru gazde, la al treilea corner de care au beneficiat sibienii. Centrarea i-a aparţinut lui Opruţ.

Min 37. Ocazie U Cluj. Ze Gomes trimite primul şut pe poartă al oaspeţilor.

Min 26. Ocazie Hermannstadt. Mino Sota ameninţa poarta clujenilor.

Min 19. Ocazie Hermannstadt. Ene reia o minge pe poartă, dar Iliev este la post şi reţine balonul.

Min 1. Începe meciul.

Până la întâlnirea directă din ultima etapă a play-out-ului Superligii, Hermannstadt se duelează astăzi cu Universitatea Cluj, în sferturile de finală ale Cupei României, unde a ajuns deja UTA. În actualul sezon, Hermannstadt şi U Cluj s-au mai întâlnit până acum de două ori, ambele partide fiind câştigate la limită, cu acelaşi scor, 1-0, de "Şepcile Roşii".

Înaintea duelului de astăzi, sibienii vin după două remize, scor 1-1, în Superligă. Hermannstadt a scos câte un punct din deplasarea de la FC Voluntari şi din meciul de acasă cu FC Botoşani. Până la startul play-out-ului, sibienii au legat alte două rezultate notabile în sezonul regulat. Hermannstadt s-a impus cu 1-0 pe terenul Rapidului şi tot cu acelaşi scor a câştigat şi duelul cu FC U Craiova 1948, de pe propriul teren.

De partea cealaltă, U Cluj vine după înfrângerea clară suferită pe terenul arădenilor de la UTA. Dincolo de acest eşec suferit la finalul săptămânii trecute, ardelenii au un parcurs bun în primele trei luni ale anului. Din cele opt zece meciuri oficiale disputate în 2023, U Cluj a bifat opt partide fără înfrângere.

Afla mai multe despre: hermannstadt u clujcupa romaniei