Ianis Hagi a dat două goluri pentru Alaves, iar spaniolii şi-au aprins imaginaţia: ”Calitatea sa tehnică incontestabilă a făcut din nou diferenţa" | VIDEO

Ianis Hagi (25 de ani) trece prin cele mai bune momente ale sale de la sosirea în Spania, la Deportivo Alaves.

Ianis Hagi, primele goluri la Alaves. Reacţia presei din Spania şi nota primită de român

Ianis Hagi are o perioadă excelentă la Deportivo Alaves. Internaţionalul român a reuşit primele sale două goluri pentru gruparea bască.

Acestea au venit în meciul din Cupa Spaniei contra lui Deportivo Murcia, o formaţia din liga a şaptea spaniolă.

Mijlocaşul în vârstă de 25 de ani a început partida ca rezervă, dar a fost introdus pe teren în minutul 62 şi atât le-a trebuit adversarilor.

Şi-a făcut imediat prezenţa şi a marcat un gol la un minut după ce a intrat pe gazon. A doua sa reuşită a venit în minutul 80.

În final, Deportivo Alaves a învins-o pe Murcia cu un incredibil scor de 10-0.

Iar jurnaliştii din Spania nu aveau cum să treacă peste o astfel de performanţă, astfel că Ianis Hagi a fost unul dintre remarcaţii meciului.

"Două goluri marcate. Din piciorul său au venit reuşitele de 6-0 şi 9-0, pe lângă faza fixă din care a rezultat golul şapte. Calitatea sa tehnică incontestabilă a făcut din nou diferenţa", a scris Noticias de Alava.

Jurnaliştii de la El Correo l-au caracterizat şi ei: "Vine de pe bancă şi reuşeşte o dublă prin care face şi mai mare diferenţa de scor".

În urma reprezentaţiei din Cupa Spaniei, românul a fost recompensat de majoritate publicaţiilor spaniole cu nota 8.

Până acum, Ianis Hagi a jucat opt meciuri pentru Alaves şi a reuşit două goluri şi o pasă decisivă.

Afla mai multe despre: ianis hagideportivo alavescupa spaniei