Ianis Hagi a jucat 76 de minute în prima etapă din Scoţia, sezonul 2020-2021. Iată cum s-a descurcat internaţionalul român

Fotbal

Ianis Hagi a fost titular, sâmbătă, în partida din deplasare cu Aberdeen, în prima etapă a campionatului Scoţiei, ediţia 2020-2021.

Ianis Hagi a fost trimis pe teren din primul minut de Steven Gerrard, împotriva celor de a Aberdeen, folosit ca mijocaş ofensiv dreapta, în compartimentul ofensiv cu Ryan Kent şi Alfredo Morelos. Fotbalistul român a rezistat pe teren 76 de minute, fiind schimbat de Scott Arfield.

Cât timp s-a aflat pe teren, Ianis Hagi nu a avut parte de foarte multe reuşite. A alergat mult, însă s-a achitat mai bine de sarcinile defensive, decât de cele ofensive. L-a ajutat foarte bine pe căpitanul James Tavernier l-a dublaj, iar fundaşul lor lateral, Considine, nu a avut prea multe oportunităţi de a urca în ofensivă. Acelaşi Considine a încasat şi un cartonaş roşu, în minutul 86

În ofensivă, Ianis Hagi a avut o mare ocazie de a marca înainte să fie scos din teren, însă şutul său a fost deviat în corner. În plus, a irosit câteva faze bune pentru echipa sa, iar pasa excelent oferită lui Morelos nu a fost fructificată de atacantul columbian.

Rangers s-a impus, într-un final, cu scorul de 1-0, la Aberdeen, şi are parte de un început de sezon pozitiv. Unicul gol al partidei a fost marcat de englezul Ryan Kent, în minutul 21.

Afla mai multe despre: fotbal