Ianis Hagi, pentru a doua oară titular la Alaves. Românul, printre cei mai buni jucători în meciul cu Celta

Ianis Hagi (24 de ani) a fost titular încă o dată în echipa celor de la Alaves, iar de această dată bascii au reuşit un rezultat pozitiv.

Ianis Hagi, printre cei mai buni jucători de la Alaves, în meciul cu Celta

Alaves a remizat, în deplasare, scor 1-1, cu Celta Vigo, într-un meci din etapa a şaptea a campionatului Spaniei.

Ianis Hagi a fost titular pentru a doua oară la rând la formaţia bască.

Românul a jucat până în minutul 69 şi cât timp a fost pe teren s-a remarcat cu mai multe şuturi la poartă, două cadrate, altul nu.

Cel mai periculos dintre ele a venit în minutul 58, când Ianis a executat o lovitură liberă dintr-o poziţie centrală şi i-a pus mari probleme portarului advers. Însă, acesta a reuşit să respingă şutul în corner.

Pentru prestaţia sa, Ianis Hagi a primit nota 7,5 conform Sofascore, fiind a treia cea mai mare de la Alaves, după Sola şi Samu.

Au marcat Rafa Marin ’35 (autogol) pentru gazde şi Samu ’73 pentru Alaves.

În minutul 68, de la Celta Vigo a fost eliminat De la Torre. Acest cartonaş roşu a fost provocat de Ianis Hagi.

Astfel, Ianis Hagi a adunat patru meciuri până acum la Alaves, dintre care a bifat două minute cu Valencia (1-1), 26 cu Rayo (0-2), 67 cu Bilbao (0-2) şi 69 cu Celta (1-1).

În clasament, Alaves se clasează pe locul 15, cu şapte puncte în şapte meciuri jucate.

Tot joi, Granada a terminat la egalitate cu Betis, scor 1-1, în campionatul Spaniei.

Afla mai multe despre: ianis hagialavesla liga