Ce a făcut Alaves, la primul meci cu Ianis Hagi titular, în LaLiga! Fiul "Regelui" a fost scos în minutul 67

Stranieri

Ianis Hagi (24 de ani) are veşti bune din partea antrenorului său de la echipa de club. Acesta va bifa primul său meci ca titular la Alaves

Ianis Hagi, titular în premieră la Alaves, într-un derby basc

UPDATE | Înfrângere pentru Ianis Hagi, la primul meci în care a fost titular

Alaves, cu Ianis Hagi titular, a fost învinsă vineri, pe teren propriu, scor 0-2, de formaţia Athletic Bilbao, în etapa a cincea din La Liga.

Antrenorul gazdelor, Luis Garcia Plaza, a început meciul împotriva lui Athletic Bilbao cu Ianis Hagi titular. Acesta a avut acţiuni la poartă şi a oferit pase pentru coechipieri , dar a fost schimbat în minutul 67. Alaves a fost învinsă cu 2-0, golurile alb-roşilor fiind înscrise de  Inaki Williams (min. 18) şi Sancet (min. 76).

În clasament, Bilbao este pe locul 4, cu 13 puncte, în timp ce Alaves ocupă locul al 14-lea, cu 6 puncte.

Ianis Hagi va bifa primul său meci ca titular de la Deportivo Alaves.

Internaţionalul român a fost trimis de antrenorul său încă din primul minut al meciului cu Athletic Bilbao, din etapa a doua din La Liga.

Până acum, mijlocaşul în vârstă de 24 de ani a jucat două meciuri pentru Alaves, de fiecare dată ca rezervă.

Ianis Hagi a jucat două minute în meciul cu Valencia (1-1) şi 26 în partida cu Rayo Vallecano (0-2).

Ianis Hagi se află pe lista preliminară a stranierilor pentru meciurile naţionalei României cu Belarus şi Andorra, din preliminariile EURO 2024.