Importanţa victoriei cu Academica Clinceni. Cei doi marcatori de la UTA Arad: ”Asta contează”

Fotbal intern

UTA Arad s-a impus cu Academica Clinceni, scor 3-0, în primul meci din play-out-ul Ligii 1, iar jucătorii gazdelor au reacţionat la finalul partidei.

Arădenii au punctat prin Erico da Silva, în minutul 9, şi prin Philip Otele, în minutele 41 şi 48.

Cei doi marcatori au vorbit la capătul primului meci disputat în play-out. Otele este mulţumit de evoluţia sa personală, dar în primul rând de victoria obţinută de echipa la care evoluează din luna ianuarie.

”Sunt foarte fericit, aş vrea să-i mulţumesc lui Dumnezeu, dar cel mai important este că am început play-out-ul cu o victorie, sunt trei puncte, nu contează performanţa mea personală. Este o victorie de echipă şi asta contează”, a declarat Philip Otele, la finalul meciului.

Erico a precizat că golul marcat de el, primul în actualul sezon, a fost ca un fel de descătuşare.

”Acum m-am descărcat că aveam şi eu un blocaj. Săptămâna trecută am avut ocazie şi nu a intrat în poartă. De data asta am fost fericit şi mă bucur.

Trebuie s-o ţinem aşa, să jucăm bine, sa luăm puncte. să rămânem acolo sus. Asta este cel mai important pentru noi”, a adăugat şi Erico da Silva, la sfârşitul partidei.

Afla mai multe despre: uta aradericootele