În minutul 62 era 0-4, dar meciul s-a terminat 5-4. Unde a avut loc revenirea anului în fotbalul mondial

Derthona şi Fossano au oferit un meci memorabil.

Partida, dintre cele două formaţii din Serie D, al patrulea eşalon fotbalistic din Italia, a avut o desfăşurare incredibilă.

La pauză, Fossano , echipa aflată pe ultimul loc în prima serie din liga a patra italiană, conducea cu 3-0, iar gazdele păreau deja resemnate.

Mai mult decât atât, echipa din Piemont a înscris din nou după o oră de joc, iar gazdele aveau nevoie de patru goluri în jumătate de oră, pentru a obţine un punct.

Derthona şi-a revenit miraculos

Gazdele s-au trezit din pumni, şi au marcat două goluri în patru minute.  Echipa din Tortona a egalat în minutul 79, iar cu două minute înainte de final, a dat lovitura de graţie.

Partida a născut multe suspiciuni de blat în Italia,  iar partida va fi investigată. Meciul s-a terminat 5-4, iar oaspeţii au ratat şansa de a obţine prima victorie din acest campionat. şi par condamnate la retrogradare.