Încă o finală pentru România la Campionatul European de înot în bazin scurt! Luptă pentru aurul de la 400 metri mixt

Sporturi

Sportivul Robert Badea s-a calificat în finala probei de 400 m mixt la Campionatul European de înot în bazin scurt pentru seniori.

În vârstă de doar 16 ani, Robert, care e pregătit la Steaua de Iulia Becheru, a încheiat cursa din serii cu timpul de 4:11.38.

Finala va avea loc de la ora 18:48, iar Robert Badea va evolua de pe culoarul 1 în finală.

Andrei Ungur a fost aproape de aur

Sportivul Andrei Ungur a câştigat, vineri, medalia de bronz în proba de 100 m spate din cadrul Campionatului European de înot în bazin scurt de la Otopeni.

Ungur a fost cronometrat cu timpul 50.04, fiind la egalitate cu italianul Lorenzo Mora.

Pe prima treaptă a podiumului a urcat francezul Mewen Tomac (49.72), iar pe doi s-a clasat tot un francez, Yohann Ndoye-Brouard (49.96).

Afla mai multe despre: robert badeacampionatul european de înot în bazin scurt