Încă o româncă, out de la Miami Open. Ana Bogdan, eliminată şi ea în primul tur

Tenis

Jucătoarea Ana Bogdan (31 de ani) a fost eliminată şi ea încă din primul tur la turneul american de tenis de la Miami.

Ana Bogdan a părăsit şi ea competiţia de la Miami Open

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan, locul 66 mondial, a fost eliminată, marţi, 19 martie, în primul tur la Miami Open, turneu de categorie WTA 1000.

Ana Bogdan a fost învinsă de sportiva cehă Katerina Siniakova, locul 16 WTA, scor 6-2, 6-4.

Meciul româncei din turul inaugural a avut o durată de o oră şi 24 de minute.

Prezenţa în primul tur la Miami Open este recompensată cu 23.250 de dolari şi 10 puncte WTA.

Ce loc ocupă Ana Bogdan în clasamentul WTA

În ierarhia WTA, Ana Bogdan a coborât şi este pe locul 66 şi are 1054 puncte. În continuare, Sorana Cîrstea este jucătoarea din România clasată cel mai bine, coborând de pe locul 22 pe 24.

Jaqueline Cristian se menţine pe 82, cu 884 puncte. Dincolo de top 100, Irina Begu a coborât patru locuri, ea fiind acum pe 126, cu 621 de puncte.

În top 200 mai sunt Gabriela Ruse (urcare pe 170, cu 432 de puncte), Irina Bara (urcare de un loc până pe 174, cu 432 de puncte) şi Miriam Bulgaru (urcare trei locuri până pe 190, cu 427 puncte).

Afla mai multe despre: ana bogdantenismiami open