Întâi Gibraltar, acum Andorra! CFR Cluj, o nouă ruşine cu echipele din lumea a treia a fotbalului

CFR Cluj

CFR Cluj, pregătită în acest moment de Dan Petrescu, a scris o nouă pată neagră în istoria participărilor europene ale clubului.

CFR Cluj este condusă la pauză, în Andorra, de campioana acestei ţări, Inter Club d'Escaldes, scor 0-1, după o gafă incredibilă a portarului Cristian Bălgrădean.

Meciul se joacă în cadrul manşei a doua din turul secund din preliminariilor Conference League.

În tur, formaţia pregătită de Dan Petrescu s-a impus clar, scor 3-0, în partida jucată contra campioanei din Andorra, în Gruia.

Dan Petrescu a avertizat înainte cu privire la dificultatea deplasarării pe care el şi elevii săi o vor avea în ţara liliputană.

Rezultatul înregistrat la pauză în Andorra nu este prima ”realizare” de acest fel pentru câştigătoarea ultimelor cinci ediţii ale campionatului din România.

Chiar în sezonul trecut, sub comanda lui Marius Şumudică, CFR Cluj se deplasa în Gibraltar, acolo unde avea să o întâlnească pe campioana Lincoln Red Imps.

Respectivul meci conta pentru prima manşă a ”dublei” din turul doi preliminar al Ligii Campionilor.

Astfel, la pauza meciului respectiv, campioana României era condusă, de asemenea, cu 0-1, de Lincoln Red Imps.

Totuşi, după revenirea de la cabine, echipa clujeană a intrat mai montată şi a întors scorul, care la final avea să fie 2-1 în favoarea CFR-ului.

La returul din România, CFR Cluj se impunea cu 2-0 şi se califica în turul al treilea din Liga Campionilor.

Într-un final, gruparea din Gruia a atins doar grupele Conference League, pe care le-a încheiat pe ultimul loc.

Meciul Inter Club d'Escaldes - CFR Cluj se vede în format LIVE VIDEO pe orangesport.ro.

Afla mai multe despre: cfr clujconference league