Interimarul Universităţii Craiova vrea să ajungă principal: ”Eu am redresat mereu echipa. Sunt pregătit”. Laude pentru Markovic: ”Va juca într-un campionat puternic”

Dragoş Bon a reacţionat la capătul partidei dintre Universitatea Craiova şi Chindia Târgovişte. Tehnicianul interimar din Bănie a fost fericit după jocul prestat de elevii săi şi consideră că Markovic, autorul unui gol superb, poate prinde un transfer de răsunet în străinătate.

Universitatea Craiova a învins-o la scor de neprezentare pe Chindia, într-un meci din etapa a 21-a.

Craiova a deschis scorul prin Creţu, în minutul 21, iar în minutul 29 Markovic a înscris pentru 2-0. Chindia a ratat un penalty şi avut un jucător eliminat pe finalul primei reprize.

Scorul de 3-0 a fost stabilit de Mitrea, care a înscris din careu, în minutul 65.

La finalul meciului, antrenorul interimar al formaţiei craiovene, Dragoş Bon, a vorbit despre victoria obţinută şi avut cuvinte de laudă la adresa lui Lazar Markovic, jucător crirticat chiar şi după un gol minunat marcat.

”Era o tensiune foarte mare, ne doream foarte mult să obţinem toate cele trei puncte. Sunt foarte fericit că am obţinut o victorie categorică, că am controlat jocul în proporţie de 90%.

Markovic e unul dintre cei mai talentaţi jucători din România, dacă va avea continuitate, cu siguranţă va juca într-un campionat puternic.

Se caută un antrenor cu mai multă experienţă, cu un nume mai mare, aşa se doreşte la Universitatea Craiova. Sper să fie inspirată conducerea, iar eu îmi doresc să rămân aproape de echipă.

Eu am redresat mereu echipa când s-a apelat la mine, sunt pregătit. Ne-am consolidat poziţia în play-off şi am mare încredere că vom arăta mult mai bine şi nu vom mai întâlni asemenea momente tensionate.

A fost decizia mea să păstrăm posesia, să nu ne asumăm niciun risc. Ştiam că lumea doreşte spectacol, dar pentru mine erau importante cele trei puncte şi nu am vrut să luăm gol în repriza a doua. Au fost momente oscilante, ar putea părea deplasat să vorbim despre titlu, dar sper să ne batem până la final.

Nu vor fi schimbări radicale la echipă, avem un lot foarte valoros. Nu sunt jucători care să nu aibă calitate şi valoare. Nu pot să comentez deciziile domnului Mirel Rădoi. Eu, când am venit la echipă, am spus că am nevoie de toţi jucătorii din lot”, a declarat Bon, după meci.

Odată cu această victorie, Universitatea Craiova este, provizoriu, pe locul 3 în clasament, cu 38 de puncte.

Afla mai multe despre: universitatea craiovasuperliga