Jurgen Klopp, pe modul antrenor de România. Managerul lui Liverpool a efectuat de două ori câte zece schimbări în amicalul 0-4 cu Manchester United

Liverpool

Liverpool a pierdut la scor amicalul cu Manchester United, dar un alt amănunt a atras atenţia.

Fără Cristiano Ronaldo, echipa Manchester United a făcut scor la Bangkok cu FC Liverpool, căruia i-a administrat marţi o înfrângere cu 4-0.

Antrenorul Erik ten Hag a debutat astfel cu dreptul pe banca lui Manchester United.

Golurile au fost marcate de Jadon Sancho (min. 12), Fred (min. 30), Anthony Martial (min. 33) şi Pellistri (min. 76).

Jurgen Klopp, pe modul antrenor de România. Managerul lui Liverpool a efectuat câte zece schimbări de două ori în amicalul pierdut cu Manchester United

Însă, pe lângă scor, un alt aspect atrage atenţia în acest amical. Anume faptul că Jurgen Klopp a efectuat nu mai puţin de 21 de schimbări de-a lungul celor 90 de minute.

Primele schimbări au fost făcute după primele 30 de minute.

Toţi cei zece jucători de câmp ai lui Liverpool care au început partida au făcut loc altor zece de be banca de rezerve.

La pauză, tehnicianul lui Liverpool a schimbat şi portarul. L-a scos pe Alisson şi l-a introdus pe Adrian.

În repriza secundă, după aproximativ 60 de minute de joc, a urmat al doilea val de zece schimbări.

Astfel, fiecare jucător a primit din partea lui Jurgen Klopp câte 30 de minute de joc în partida amicală cu rivala Manchester United.

De partea cealaltă, Erik ten Hag a efectuat şi el zece schimbări dintr-un ”foc”, însă la pauza meciului. În minutul 68 a înlocuit şi portarul.

În total, cei doi antrenori au făcut 32 de schimbări în derby-ul amical disputat în Thailanda.

Afla mai multe despre: liverpooljurgen klopp