Karim Benzema a câştigat primul Balon de Aur din carieră! Robert Lewandowski, desemnat cel mai bun atacant. Clasamentul întreg AICI

Karim Benzema (34 de ani), atacantul francez al lui Real Madrid, a reuşit să câştige primul Balon de Aur din carieră.

Este pentru prima dată în istorie când Balonul de Aur va fi acordat pentru performanţele dintr-un sezon competiţional, nu pentru cele dintr-un an calendaristic, aşa cum era până acum.

Update. Avem clasamentul întreg. Sadio Mane, Kevin de Bruyne şi Robert Lewandowksi completează Top 5.

Update. Karim Benzema (Real Madrid) câştigă Balonul de Aur!

Update. Manchester City primeşte premiul pentru clubul anului, câştigat de Chelsea în sezonul trecut.

Update. Thibaut Courtois (Real Madrid) cucereşte trofeul Lev Yashin, pentru cel mai bun portar din ultimul sezon.

Update. Locul 5. Mohamed Salah (Liverpool)

Update. Locul 6. Kylian Mbappe (PSG)

Update. Locul 7. Thibaut Courtois (Real Madrid)

Update. Doar o consolare? Robert Lewandowski (FC Barcelona) a câştigat trofeul Gerd Muller, pentru cel mai bun atacant din acest sezon.

Update. Alexia Putellas (FC Barcelona) a cucerit Balonul de Aur la fotbal feminin, trofeu ce se acordă din anul 2018. Este prima jucătoare care câştigă acest trofeu de două ori, făcând-o consecutiv.

Update. Sadio Mane (Bayern Munchen) a primit premiul Socrates. Este primul câştigător din istorie al acestui trofeu, supranumit şi ”Trofeul pentru Pace în Sport”.

Update. Locul 8. Vinicius Jr. (Real Madrid)

Update. Locul 9. Modric (Real Madrid)

Update. Locul 10. Erling Haaland (Manchester City)

Update. Gavi a primit trofeul Kopa, destinat celui mai bun jucător sub 21 de ani.

Update. Favoritul la trofeu a fost aclamat la scenă deschisă de către public.

Update. La caremonia de la teatrul parizian Chatelet a sosit Karim Benzema. Şi alţi fotbalişti şi-au făcut apariţia: Sadio Mane, Rorbert Lewandowski, Kylian Mbappe, Thibaut Courtois, Kevin de Bruyne.

Update. Locul 11: Heung Min Son (Tottenham)

Update. Locul 12: Riyad Mahrez (Manchester City)

Update. Locul 13: Sebastian Haller (Ajax / Borussia Dortmund)

Update. Locul 14: Rafael Leao (AC Milan) şi Fabinho (Liverpool)

Update. Locul 16: Virgil van Dijk (Liverpool)

Update. Locul 17: Luis Diaz (Porto / Liverpool), Dusan Vlahovic (Fiorentina / Juventus) şi Casemiro (Real Madrid / Liverpool)

Update. Locul 20: Cristiano Ronaldo (Manchester United)

Update. Locul 21: Harry Kane (Tottenham)

Update. Locul 22: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Phil Foden (Manchester City) şi Bernardo Silva (Manchester City)

Update. Locul 25: Mike Maignan (AC Milan), Darwin Nunez (Benfica / Liverpool), Joshua Kimmich (Bayern), Antonio Rudiger (Chelsea / Real Madrid), Christopher Nkunku (RB Leipzig) şi Joao Cancelo (Manchester City)

Update. A început ceremonia de decernare a Balonului de Aur.

Benzema a fost ales jucătorul sezonului 2021/2022 în Liga Campionilor. El a câştigat în acest an Liga Campionilor cu Real Madrid pentru a cincea oară. În 2022, Benzema a câştigat şi campionatul Spaniei, Supercupa Spaniei şi Supercupa Europei.

Pentru Balonul de Aur sunt nominalizaţi 30 de jucători. Pentru prima dată după 2005, Lionel Messi nu se află printre aceştia.

Lista nominalizaţilor:

• Trent Alexander-Arnold (Anglia, FC Liverpool)
  • Karim Benzema (Franţa, Real Madrid)
  • Joao Cancelo (Portugalia, Manchester City)
  • Casemiro (Brazilia, Real Madrid)
  • Thibaut Courtois (Belgia, Real Madrid)
  • Cristiano Ronaldo (Portugalia, Manchester United)
  • Kevin De Bruyne (Belgia, Manchester City)
  • Luis Diaz (Columbia, FC Porto / FC Liverpool)
  • Fabinho (Brazilia, FC Liverpool)
  • Phil Foden (Anglia, Manchester City)
  • Erling Haaland (Norvegia, Borussia Dortmund / Manchester City)
  • Sébastien Haller (Coasta de Fildeş, Ajax / Borussia Dortmund)
  • Harry Kane (Anglia, Tottenham)
  • Joshua Kimmich (Germania, Bayern Munchen)
  • Rafael Leao (Portugalia, AC Milan)
  • Robert Lewandowski (Polonia, Bayern Munchen / FC Barcelona)
  • Riyad Mahrez (Algeria, Manchester City)
  • Mike Maignan (Franţa, AC Milan)
  • Sadio Mane (Senegal, FC Liverpool / Bayern Munchen)
  • Kylian Mbappe (Franţa, Paris-SG)
  • Luka Modric (Croaţia, Real Madrid)
  • Christopher Nkunku (Franţa, RB Leipzig)
  • Darwin Nunez (Uruguay, Benfica / FC Liverpool)
  • Antonio Rudiger (Germania, Chelsea / Real Madrid)
  • Mohamed Salah (Egipt, FC Liverpool)
  • Bernardo Silva (Portugalia, Manchester City)
  • Son Heung-min (Coreea de Sud, Tottenham)
  • Virgil Van Dijk (Ţările de Jos, FC Liverpool)
  • Vinicius Junior (Brazilia, Real Madrid)
  • Dusan Vlahovic (Serbia, AC Fiorentina / Juventus)

La Gala Balonul de Aur se vor decerna şapte trofee: Premiul Kopa pentru cel mai bun tânăr jucător, Premiul Iaşin pentru cel mai bun portar, Premiul Gerd Muller pentru cel mai bun marcator, premiul pentru clubul anului, Premiul Socrates, Balonul de Aur pentru cea mai bună jucătoare şi Balonul de Aur pentru cel mai bun jucător.