”La final se aşteaptă să venim la ei şi să le mulţumim”. Târnovanu, răspuns pentru suporteri după umilinţa de pe Arena Naţională: ”Îi înţeleg”

Ştefan Târnovanu a tras concluziile după ce FCSB a fost umilită din nou, cu acelaşi scor, de danezii de la Silkeborg, la doar o săptămână distanţă de la precedenta ruşine. Portarul de 22 de ani s-a simţit dezamăgit şi frustrat după meciul de pe Arena Naţională.

FCSB a fost învinsă, pe teren propriu, de formaţia daneză Silkeborg, scor 5-0, în grupa B a Conference League. Săptămâna trecută, în Danemarca, scorul a fost tot 5-0 pentru Silkeborg.

Silkeborg s-a impus şi la Bucureşti prin golurile marcate de Kusk (minutul 12), Klynge (minutul 16), Tengstedt (minutul 63) şi Jorgensen (minutele 68 şi 70).

Bucureştenii au un singur punct în grupa B din Conference League. Apărarea celor de la FCSB este cea mai slabă din Conference League, cu 13 goluri primite.

La finalul meciului, Ştefan Târnovanu, căruia i-au dat lacrimile după golul cu numărul cinci primit de la Silkeborg, nu s-a dus alături de ceilalţi jucători ai lui Nicolae Dică să salute galeria şi a explicat motivul.

”Dezastru! Până în acest moment eu unul nu am găsit o explicaţie. E prima dată când primesc zece goluri. Nu am mai luat atâtea goluri în două meciuri. Trebuie să trecem cumva peste.

A fost o demonstraţie de fotbal şi în tur, şi în retur. Trebuie să încercăm în campionat să jucăm cât mai bine. Dacă vom lua titlul poate vom şterge aceaastă ruşine.

Simţim dezamăgire, frustrare. Ne-au depăşit la toate capitolele. N-am înţeles nimic. Trebuie să ducem capul în pământ şi să muncim, să muncim, să muncim, pentru că suntem tot aceeaşi jucători.

Despre suporteri, le mulţumim, dar când ne înjură de familii, iar la final se aşteaptă să venim la ei şi să le mulţumim. Îi înţeleg, sunt de acord că pot fi supăraţi, am pierdut, dar nu e normal săsă fim înjuraţi în toate felurile, de familii. De asta am plecat la vestiar.

Vom încerca să câştigăm ultimele două meciuri, chiar dacă nimeni nu ne mai dă vreo şansă”, a declarat Târnovanu, după meci, conform Pro Arena.

Pentru FCSB urmează meciul de campionat în compania celor de la UTA Arad.

Afla mai multe despre: fcsbtarnovanu