Lionel Messi, o nouă prestaţie magistrală în America. ”Dublă” pentru argentinian şi Inter Miami avansează în Leagues Cup | VIDEO

Lionel Messi

Campionul mondial Lionel Messi (36 de ani) a reuşit iar o prestaţie de zile mari în America şi şi-a dus echipa Inter Miami la o nouă victorie.

Inter Miami a câştigat duelul cu Orlando City, scor 3-1, în cadrul competiţiei Leagues Cup, competiţie la care participă cluburi din Liga profesionistă nord-americană (MLS) şi Liga mexicană (Liga MX).

Lionel Messi, din nou titular, a reuşit o nouă ”dublă” pentru Inter Miami, el marcând în minutele 7 şi 72 ale partidei de pe DRV PNK Stadium din Fort Lauderdale (Florida).

Celălalt gol al formaţiei pregătite de Gerardo ”Tata” Martino a fost marcat de Josef Martinez, din penalty, în minutul 51. Oaspeţii de la Orlando City au punctat prin Cesar Araujo (17).

Datorită acestei victorii, Inter Miami s-a calificat în runda optimilor din cadrul Leagues Cup, unde o va întâlni pe FC Dallas, într-un meci programat pe 7 august.

În ceea ce priveşte performanţele individuale ale lui Lionel Messi, acesta a reuşit cinci goluri şi o pasă decisivă, în trei meciuri disputate la Inter Miami, de la sosirea sa în Florida.

Totodată, în acest meci a debutat şi Jordi Alba, fostul fundaş stânga de la FC Barcelona, în timp ce Sergio Busquets a fost şi el integralist la formaţia din Florida.

Afla mai multe despre: lionel messiinter miamijordi alba