VIDEO | Bayern Munchen - PSG 2-0. Super-Bayern merge în sferturile Ligii Campionilor. PSG renunţă la visul de a câştiga trofeul încă din optimi

Bayern s-a impus pe teren propriu contra lui PSG, şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor.

VIDEO Bayern Munchen - PSG 2-0 ( Choupo-Moting 60, Gnabry 89)

Echipele de start

• Bayern Munchen: Sommer - Stanisic, Upamecano, De Ligt, Davies - Goretzka, Kimmich - Coman, Muller, Musiala - Choupo-Moting
  • Rezerve: Blind, Cancelo, Gnabry, Gravenberch, A. Ibrahimovic, Mane, Mazraoui, Sane, Sarr, Tel, Ulreich, Wanner
  • PSG: Donnarumma - Pereira, Ramos, Marquinhos - Hakimi, Vitinha, Verratti, Ruiz, Mendes - Messi, Mbappe
  • Rezerve: Bernat, Bitshiabu, Ekitike, Gharbi, Letellier, Mukiele, Pembele, Rico, R. Sanches, Soler, Zaire-Emery

Min 90+5. Meciul s-a terminat, scor 2-0.

Min 89. GOOOL Bayern. Cancelo îl lansează excelent pe Gnabry, care dublează avantajul gazdelor.

Min 63. Ocazie pentru PSG. Sommer respinge in extremis reluarea cu capul al lui Ramos.

Min 60. GOOOL Bayern. Veratti se complică în marginea careului, Goretzka îi pasează lui Choupo-Moting iar camerunezul îndeplineşte o simplă formalitate.

Min 52. Gol anulat pentru Bayern. Choupo-Moting înscrie, dar arbitrajul video anulează reuşita pentru offside.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+2. Prima repriză s-a terminat, scor 0-0.

Min 38. Ocazie pentru PSG. Hakimi îi fură mingea lui Sommer, iar din De Ligt respinge din faţa liniei porţii şutul lui Vitinha

.

Min 24. Ocazie pentru PSG. Jenat de Davies şi De Ligt, Messi nu reuşeşte să îl învingă pe Sommer.

Min 1. A început meciul.

Partida tur dintre cele două a fost una extrem de aşteptată de microbiştii din lumea întreagă, însă starurile din teren nu s-au ridicat la nivelul aşteptărilor. S-a marcat un singur gol la Paris, astfel că dubla manşă rămâne deschisă, în ciuda victoriei obţinute de bavarezi. Kingsley Coman a marcat unicul gol al meciului, în minutul 53, după o centrarea excelentă a lui Davies, dar şi cu ajutorul italianului din poarta PSG-ului, Donnarumma, care a avut o intervenţie ezitantă la şutul mijlocaşului francez.

De altfel, un succes cu 1-0 al bavarezilor a fost rezultatul cel mai des întâlnit la meciurile directe dintre cele două, disputate la Paris. Bayern a reuşit să se impună cu acest scor şi primăvara anului 2021, însă n-a fost de ajuns. Atunci încă erau mai importante golurile marcate în deplasare, astfel că PSG a mers în faza următoare a Ligii Campionilor graţie succesului din Germania, din tur, scor 3-2.

Bayern - PSG LIVE VIDEO, astăzi, de la ora 22:00, la Orange Sport 1

Bayern Munchen are un parcurs aproape perfect în ultimele luni. După un start dezamăgitor de an, în care a înregistrat trei remize, bavarezii au legat patru victorii în toate competiţiile. A venit înfrângerea de pe terenul Borussiei Monchengladbach, urmată de alte două victorii importante în Bundesliga. În urma acestor rezultate, Bayern este pe primul loc în campionatul Germaniei, la egalitate de puncte cu marea rivală Dortmund, după 23 de etape disputate.

De partea cealaltă, PSG are mult de suferit. După trei înfrângeri consecutive, suferite în trei competiţii diferite, în luna februarie, campioana Franţei a legat acum trei victorii, însă toate obţinute cu mari emoţii. În plus, pe lângă evoluţii oscilante ale jucătorilor săi, Galtier a mai primit o veste proastă. Neymar s-a accidentat şi nu va mai putea evolua în acest sezon pentru PSG.

Afla mai multe despre: psgbayern