You are here:

Marcel Răducanu a ales cel mai frumos meci al Cupei Mondiale de până acum: "A avut de toate"

Marcel Răducanu a ales cel mai frumos meci al Cupei Mondiale de până acum: "A avut de toate"

Cupa Mondială

Comentarii

Marcel Răducanu (71 de ani) a vorbit pe larg despre Cupa Mondială 2026. Celebrul fotbalist român a detaliat mai multe aspecte legate de turneul final organizat în acest an în America de Nord.

Decalajul de fus orar de la Cupa Mondială de fotbal aflată în plină desfăşurare în Statele Unite, Mexic şi Canada a dat multe bătăi de cap iubitorilor fotbalului privind posibilitatea vizionării tuturor meciurilor.

Şi Marcel Răducanu, legendarul fotbalist al României şi al Borussiei Dortmund, reclamă acest lucru. "Am încercat, pe cât posibil, să văd cât mai multe meciuri, dar chiar nu am cum să mă trezesc în fiecare dimineaţă să mă uit la televizor", a menţionat Răducanu.

Chiar şi în aceste condiţii, Marcel Răducanu a ales cel mai frumos meci al Cupei Mondiale de până acum. "Pentru mine Anglia - Croaţia a fost meciul cel mai frumos. Meciul complet.

Am văzut atacuri frumoase, tehnică, pase, viteză, angajament. Tot ce se poate vedea într-un meci de fotbal de mare clasă", a punctat fostul mare jucător. 

În grupa în care ar fi trebuit să joace România s-a mers pe multe faulturi

La polul opus, Marcel Răducanu a vorbit şi despre meciul pe care l-a considerat ca fiind cel mai urât în plan fotbalistic. "Statele Unite contra Australiei. A fost un meci urât. Multe fragmentări de joc, multe faulturi.

Ştiu că sunt două echipe pe care noi le-am fi putut întâlni, dacă ne calificam. Mi-e greu să spun ce am fi făcut noi. Oricum este un Mondial în care echipe mici sau slab cotate scot rezultate mari", a mai spus Răducanu.

Îi place echipa Franţei

Chiar dacă locuieşte de atâţia ani în Germania, Marcel Răducanu are echipa Franţei ca favorită la actuala Cupă Mondială. "Păi, n-aţi văzut ce jucători au? Ce jucători stau pe bancă?

Francezii pot alcătui lejer două echipe care să se bată pentru trofeul mondial. Tot lotul lor valorează aproape 2 miliarde de euro. Au şanse mari să câştige cupa", a opinat Răducanu.

Cât despre echipa Germaniei, încă îi asteaptă pe jucători să-şi arate adevărata valoare: "Pe aici, prin Germania, lumea e fericită după victoria contra celor de la Curacao. Dar ăia sunt adversari? Să fim serioşi. Au valoarea unei echipe de liga a cincea germană.

Ah, dacă vor bate o echipă ca Franţa, să zicem, da, atunci putem să ne gândim la multe. Eu nu zic că Germania nu are echipă bună, dar nu are adversari pe măsură.

Grupa în care evoluează Germania e una foarte slabă. Eu dacă eram antrenorul Germaniei ceream să se mai tragă încă o dată grupa", a mai spus Marcel Răducanu. 

Predă lecţii de fotbal puştilor români

Mijlocul acestei veri este unul plin de activităţi fotbalistice pentru Marcel Răducanu. Şi toate în România: "Merg la acel camp de pregătire de la Timişoara. E al patrusprecelea an de când merg acolo. După aceea voi fi la Sibiu, tot pentru un camp.

Sunt foarte mulţi copii talentaţi în România. În fiecare an descopăr mulţi puştani plin de talent. Important e ca cineva să se ocupe de ei pe mai departe", a mai declarat el.

Afla mai multe despre: cm 2026marcel raducanu 

viewscnt
Articole similare