Max Verstappen, victorie în cursa sprint în weekend-ul Marelui Premiu al Braziliei

Formula 1

Max Verstappen s-a impus în cursa sprint din ziua de sâmbătă a Marelui Premiu al Braziliei.

Verstappen, patru victorii din şase curse sprint în acest sezon

Olandezul şi-a adjudecat a patra victorie în cursele sprint din acest sezon.

Cursa sprint din Brazilia a reprezentat şi ultima cursă de acest fel în sezonul 2023.

Pe locul doi a terminat britanicul Lando Norris, pilotul McLaren a plecat din pole position.

Acesta s-a calificat pe prima poziţie în cadrul calificărilor "Sprint Shoot-out", care au avut loc sâmbătă după-amiază.

Norris a pierdut primul loc la start, după o depăşire a lui Max Verstappen.

Olandezul şi-a păstrat poziţia de lider timp de 24 de tururi şi a obţinut opt puncte în clasamentul piloţilor.

În completarea podiumului cursei sprint din Brazilia, pe locul trei a terminat mexicanul Sergio "Checo" Perez.

Mercedes a terminat în partea superioară a clasamentului cu ambii piloţi. George Russell a ratat podiumul şi a încheiat sprintul pe poziţia a patra. Lewis Hamilton a încheiat pe locul cinci.

După calificările care au avut loc în ziua de vineri, calificări care ţin de Marele Premiu care va avea loc duminică, Verstappen a obţinut pole-position-ul, în timp ce Charles Leclerc şi Lance Stroll vor pleca de pe locul doi, respectiv locul trei.

Marele Premiu de Formula 1 al Brazilei va avea loc duminică, de la ora 19:00 şi poate fi urmărit pe Orange Sport 3.

Afla mai multe despre: max verstappenformula 1