Meci uluitor în Premier League. Campioana Manchester City, eşec incredibil, pe ”Etihad”, cu Brentford. Toney le-a ”venit de hac” lui Guardiola şi selecţionerului Southgate | VIDEO

Manchester City

Manchester City a fost ”capabilă” de una dintr cele mai mari surprize din acest sezon de Premier League. Liderul din Premier League, echipa ce părea indestructibilă mai ales după acontarea ”robotului” Erling Haaland, a fost pierdut ”acasă” de Brentford, iar neconvocatul Ivan Toney a fost eroul oaspeţilor.

Manchester City a pierdut, pe teren propriu, în faţa formaţiei Brentford, scor 1-2, în primul meci al etapei a 16-a din Premier League.

Manchester City a fost condusă cu 1-0, prin golul lui Ivan Toney, dar a egalat în prelungirile primei reprize, minutul 45+1, atunci când Phil Foden a înscris  din pasa lui Akanji.

Însă, în minutul 90+8, Ivan Toney a reuşit dubla pentru Brentford, trimiţând în plasă pasa lui Josh Dasilva, la capătul unui contraatac de manual al formaţiei oaspete.

În cele din urmă, după scurgerea şi celor zece minute de prelungiri ale meciului, campioana Manchester City a fost nevoită să se recunoască învinsă pentru a doua oară în acest sezon din Premier League şi pentru prima dată pe teren propriu.

Pentru Ivan Toney a fost un meci de vis. Neconvocat de Gareth Southgate în lotul Angliei pentru Cupa Mondială, atacantul de 26 de ani i-a arătat selecţionerului de ce este în stare şi ce a pierdut acesta neconvocându-l.

În clasamentul din Premier League, Manchester City rămâne pe locul secund, cu 33 de puncte. Brentford se află pe locul 11, cu 17 puncte.

Tot astăzi joacă şi liderul Arsenal, iar în cazul unei victorii pe terenul celor de la Wolves, ”tunarii” pot acumula 37 de puncte se pot distanţa la cinci puncte în fruntea clasamentului din Premier League.

Afla mai multe despre: manchester citypremier league