Messi a revenit în naţionala Argentinei. Cum s-a descurcat campioana mondială şi ce a făcut Brazilia

Fotbal internațional

Messi a fost iar decisiv pentru Argentina, pe un teren dificil, în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026

Naţionala Argentinei a încheiat la egalitate cu cea a Venezuelei, scor 1-1, în etapa a noua a preliminariilor din America de Sud pentru Cupa Mondială din 2026.

Oaspeţii argentinieni au deschis scorul prin Otamendi, în minutul 13. Fundaşul central a marcat din pasa decisivă a lui Messi

Căpitanul campioanei mondiale a jucat primul său meci în triocul albiceleste de la accidentarea pe care a suferit-o în finala Copa America 2024.

Venezuela a egalat în minutul 65, prin Rondon, iar meciul, care s-a jucat pe un teren aproape impracticabil, s-a încheiat fără vreo învingătoare.

De partea cealaltă, celălalt mare gigant al Americii de Sud, Brazilia, a învins-o, în deplasare, pe Chile, scor 2-1.

Conduşi încă din minutul 2, când Edu Vargas a deschis scorul pentru chilieni, brazilienii au reuşit să întoarcă soarta partidei până la capăt, prin doi jucători de la Botofogo. Da Cruz (45+1) şi Luis Henrique (89) au marcat pentru victoria naţionalei din ”ţara cafelei”.

Astfel, după nouă etape scurse, Argentina este pe primul loc, cu 19 puncte acumulate, iar Brazilia este pe 4, cu 13 puncte strânse.

Afla mai multe despre: argentinalionel messibrazilia