Micii tricolori şi-au luat revanşa! Victorie pentru România U19

Echipa națională

Reprezentativa U19 a României a obţinut o victorie cu naţionala U19 a statului Israel, într-un meci de pregătire, disputat în Israel.

După o înfrângere cu scorul de 2-1 împotriva aceleiaşi naţionale U19 a Israelului, tricolorii U19 şi-au luat revanşa printr-o victorie cu scorul de 3-1.

Naţionala pregătită de Adrian Dulcea a efectuat un stagiu de pregătire în Israel, unde a jucat două partide împotriva reprezentativei U19 a ţării gazdă.

La pauza primului meci dintre cele două echipe, România conducea cu scorul de 1-0, prin reuşita lui Enes Sali.

Israel a reuşit să întoarcă şi să se impună cu scorul de 2-1.

În meciul de marţi, Israel a marcat prima, în minutul 7 dar naţionala U19 a României a reuşit să întoarcă. Egalarea a venit în minutul 44 prin acelaşi Enes Sali.

Tricolorii au trecut în avantaj pe tabelă în minutul 66 după golul lui Alexandru Stan iar ultimul gol al partidei a venit în minutul 90, marcator Codrin Cărăuşu.

Lotul convocat pentru cele două meciuri amicale

Portari: Adrian Frânculescu (CSA Steaua), Vlad Răfăilă (Dunărea Călăraşi)

Fundaşi: Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Mario Tudose (Campionii FC Argeş), Robert Jalade (Sevilla FC / Spania), Matteo Duţu (Lazio / Italia), Robert Bădescu (FC Rapid 1923), Ionuţ Anişorac (Chindia Târgovişte)

Mijlocaşi: George Gogescu (FCSB), Fabiano Cibi (CSC Dumbrăviţa), Patrick Dulcea (Campionii FC Argeş), Eric Vînău (CSC 1599 Şelimbăr), Luca Banu (Farul Constanţa), Victor Stancovici (FC Unirea Dej), Dan Spătaru (Kids Tâmpa Braşov), Luca Manolache (Chindia Târgovişte), Laurenţiu Vlăsceanu (Unirea Slobozia), Enes Sali (Farul Constanţa), Codrin Cărăuşu (FC Botoşani), Mihnea Rădulescu (ACS Petrolul 52)

Atacanţi: Alexandru Stan (FC Rapid 1923), Raul Rotund (CSC 1599 Şelimbăr)

Reprezentativa U19 va disputa în luna octombrie prima etapă a calificarilor pentru EURO 2024, în grupa tricolorilor se află Cehia, Finlanda şi San Marino.

Primele două clasate alături de cea mai bună echipă clasată pe locul 3, se califică la Turul de Elită.

Afla mai multe despre: romaniaisrael