Moment uriaş pentru naţionala Islandei. Victoria cu Liechtenstein a intrat în istoria insularilor

Islanda s-a impus pe terenul lui Liechtenstein, scor 7-0, în al doilea meci din preliminariile EURO 2024.

La pauză, nordici aveau deja 2-0, iar în repriza a doua au dat de pământ cu naţionala ţării gazdă. ”Vikingii” au câştigat cu 7-0, iar meciul a intrat în istorie, drept cel mai mare succes obţinut de Islanda în istoria meciurilor oficiale disputate de islandezi. De asemenea, acesta este succesul înregistrat la cea mai mare diferenţă, de la startul preliminariilor.

Într-o partidă amicală, insularii s-au impus împotriva Insulelor Feroe în 1985, scor 9-0.

De asemenea, acesta este succesul înregistrat la cea mai mare diferenţă, de la startul preliminariilor. În prima etapă, Islanda a cedat pe terenul Bosniei, scor 0-3. Din grupă mai fac parte Slovacia, Portugalia şi Luxemburg.

Afla mai multe despre: islanda