Olanda, victorie în Grecia cu un gol în minutul 90+3. Meciul Belgia - Suedia, oprit definitiv. Portugalia şi Ronaldo, spectacol. Rezultatele zilei din preliminarii, AICI

EURO

Olanda a învins-o, în deplasare, pe Grecia, scor 1-0, în grupa B a calificărilor pentru Euro 2024. Meciul de la Bruxelles, dintre Belgia şi Suedia, a fost întrerupt la pauză după atentatul din capitala belgiană.

Grecia - Olanda 0-1

La Atena, olandezii au primit un penalty la un fault asupra lui Van Dijk, dar au ratat în minutul 28, prin Weghorst.

Oaspeţii au mai primit o lovitură de pedeapsă în minutul 90+1, la un fault în careu asupra lui Dumfries.

De această dată a executat Virgil Van Dijk şi a marcat golul victoriei olandeze.

Olanda a egalat Grecia în clasamentul grupei B şi au trecut pe locul secund, cu 12 puncte, având prima şansă la calificare.

Belgia - Suedia, întrerupt definitiv

Meciul de la Bruxelles, dintre Belgia şi Suedia a fost întrerupt la pauză, după ce suedezii se pare că nu au mai vrut să intre pe teren, aflând despre compatrioţii care au căzut victimă teroriştilor în atentatul care s-a petrecut în apropierea stadionului King Baudouin.

Rezultate înregistrate luni, în calificările EURO 2024:

• Grupa B: Grecia - Ţările de Jos 0-1 (Van Dijk 90+3)
  • Grupa B: Gibraltar – Irlanda 0-4 (Ferguson 8, Johnston 28, Doherty 60, Robinson 80)
  • Grupa F: Belgia – Suedia întrerupt la pauză, când scorul era 1-1 (Lukaku 31 penalty / Gyokeres 15)
  • Grupa F: Azerbaidjan – Austria 0-1 (Sabitzer 48 penalty)
  • Grupa J: Luxemburg – Slovacia 0-1 (Duris 77)
  • Grupa J: Bosnia – Portugalia 0-5 (Cristiano Ronaldo 5 penalty, 20, Bruno Fernandes 25, Joao Cancelo 32, Joao Felix 41)
  • Grupa J: Islanda – Liechtenstein 4-0 (Sigurdsson 22 penalti, 49, Finnbogasson 44, Haraldsson)

Afla mai multe despre: euro 2024olandabelgiaportugalia