”Pentru noi e un punct pierdut”. Alibec a preluat din mentalitatea de învingător a lui Hagi. Cum i-a ”împletit” picioarele lui Dragoş Grigore: ”Le mai fură câteodată”

Farul Constanța

Denis Alibec a fost cel mai activ om din atacul Farului în duelul cu Rapid. Ajuns la 31 de ani, internaţionalul român se află într-o formă de zile mari, fiind golgheterul liderului din Superligă, iar la capătul remizei din Giuleşti a reacţionat.

Farul Constanţa şi Rapid Bucureşti au încheiat la egalitate, scor 1-1, în meciul inaugural al etapei a 15-a din Superligă.

În duelul din Giuleşti, Alibec a dat primul lovitura, în minutul 20, după o pasă excelentă primită de la Grameni.

Totuşi, gazdele au egalat în minutul 53, când Săpunaru a înscris cu o lovitură de cap din lovitura liberă executată de Ioniţă.

Tot gazdele au avut şi şansa victoriei în minutul 87, când a marcat Emmers, dar Istvan Kovacs a anulat golul pentru un henţ la Albu, după ce a consultat sistemul VAR.

La finalul meciului, Denis Alibec, care a fost fabulos în prima repriză, când a marcat şi a dat mingea printre picioarelui lui Dragoş Grigore şi Răzvan Onea, a comentat evoluţia echipei la care este legitimat.

Atacantul de 31 de ani a fost fericit pentru golul marcat şi a explicat cum a reuşit driblingul în faţa lui Grigore, fundaşul Rapidului ajuns la 36 de ani.

De asemenea, acestea le-a mulţumit fanilor Farului veniţi în Giuleşti din Constanţa, dar a fost dezamăgit că nu le-a putut face bucuria unei victorii.

Alibec consideră că remiza din Giuleşti nu este un punct câştigat de gruparea lui Gică Hagi, ci două puncte pierdute de aceasta.

”Mă bucur că am reuşit să marchez, dar păcat că nu am câştigat.

Am văzut că vine agresiv (n.r. Dragoş Grigore), ştiam că va face aşa, am văzut că vine desfăcut. Ei (n.r. fundaşii) le mai fură câteodată.

(n.r. despre repriza a doua) Cred că au marcat foarte repede, asta ne-a dat puţin înapoi, dar ne-am revenit apoi. Puteau marca şi ei, şi noi.

Pentru noi e un punct pierdut pentru că jucăm numai la victorie. Le mulţumim suporterilor, au venit mulţi de la Constanţa”, a declarat Alibec, după meci.

Afla mai multe despre: alibecfarul