Performanţă fără repetiţie. Cătălin Chirilă, doar locul 4 la canoe simplu 500 m la CE de la Szeged

Sporturi

Cătălin Chirilă (26 de ani) nu a reuşit să urce pe podium şi la canoe simplu 500 de metri la Campionatul European de la Szeged.

Cătălin Chirilă nu a mai prins nici măcar podiumul la canoe simplu la 500 de metri

Sportivul Cătălin Chirilă, care a câştigat în urmă cu câteva ore aurul la canoe simplu 1.000 de metri, la Campionatele Europene de la Szeged, nu a reuşit să urce pe podium şi la finalul probei de 500 de metri. El a terminat pe locul patru, cu timpul 1:51.875.

Pe primul loc s-a clasat moldoveanul Serghei Tarnovschi (1:50.432), pe doi rusul Zakhar Petrov (1:50.442) şi pe trei cehul Martin Fuksa (1:51.248).

Sportivul în vârstă de 26 de ani va mai fi prezent în finala de 5.000 de metri, duminică, de la ora 15:38.

Ce ar putea realiza Cătăiin Chirilă la JO de la Paris

”(n.r. la caiac-canoe) Cătălin Chirilă are un parcurs foarte bun, unul dintre sportivii care au confirmat la ultimele două Campionate Mondiale. Este pe podium, un băiat extrem de serios ancorat în realitate. Cătălin este o certitudine că va urca pe podium la Jocurile Olimpice”, afirma preşedintele COSR, Mihai Covaliu, despre Jocurile Olimpice.

Afla mai multe despre: catalin chirilacanoesporturi