Petrescu, spumos în urma victoriei cu Gaz Metan: ”Sper să mai dăm gol în minutul 90, alt sentiment decât atunci când iei”. A anunţat două transferuri la CFRgalerie foto

CFR Cluj

CFR Cluj a reuşit să o învingă pe Gaz Metan în prelungirile confruntării, scor 2-1.

După ce a pierdut puncte din cauza golurilor marcate pe final de meci în trei dintre ultimele patru partide, CFR a reuşit să ”întoarcă roata”.

Neguţ a marcat în minutul 90+4 şi a adus cele trei puncte campioanei, spre fericirea lui Dan Petrescu.

”Burscul” a alergat către noul său jucător şi l-a îmbrăţişat, iar uşurarea victoriei s-a văzut pe faţa sa.

La interviul de după meci, antrenorul CFR-ului a livrat perlă după perlă.

Petrescu şi-a criticat jucătorii, apoi a afirmat că şi-ar mai dori să marcheze în ultimele minute, înainte de a afirma că nu va cunoaşte niciodată fotbalul, pentru că ”nu e matematică”.

Petrescu, spumos în urma victoriei cu Gaz Metan

Treci de la o stare la alta, e greu ca antrenor, ca jucător mai uşor, parcă nu a fost aşa la CFR, nu ne egala nimeni.

E clar că nu sunt jucătorii din trecut, nu va fi uşor până voi face echipa să înţeleagă să se apere bine.

Sper în viitor să mai dăm gol în minutul 90, sentimentul nu e la fel ca atunci când iei gol, chiar am alergat, nu m-am mai abţinut.

L-am vrut mult pe Neguş, e împrumut, dar după acest gol cred că va mai rămâne la noi.

Nu e ca înainte cu jucătorii, acum sunt doar liberi, nu cred că o sa ghicim pe ultima sută de metri un jucător care să facă diferenţa. Dacă vine Roger, e bine.

Am vrut să atacăm, să dăm golul doi, nu am putut, Irobiso a făcut o fază extraordinară, ştiam că e bun, dar acum a făcut meciului vieţii cred.

Ca antrenor inveţi mereu, dar niciodată nu ştii fotbal, nu e matematică. Aţi văzut meciul de azi? Incredibil a fost”, a declarat Dan Petrescu.

Dacă remizau, clujenii ajungeau la şapte puncte de FCSB, iar roş-albaştrii aveau şansa să se apropie la patru puncte.

Prin golul lui Neguţ, clujenii şi-au asigurat un avans de nouă puncte, care mai poate fi tăiat doar la şase deocamdată.

Afla mai multe despre: dan petrescu