VIDEO Petrolul Ploieşti - Oţelul Galaţi 2-2, în Superliga! Echipa lui Dorinel Munteanu o ţine din remiză în remiză, după un meci superb

Petrolul Ploieşti şi Oţelul Galaţi au remizat, scor 2-2, în etapa a opta a Superligii, după 90 de minute spectaculoase, cu multe ocazii de gol. Prahovenii au pierdut avantajul de două goluri în a doua repriză, în doar cinci minute. În urma acestui rezultat, Petrolul e pe locul al patrulea, cu 13 puncte, în timp ce Oţelul e pe 11, cu şapte puncte.

Petrolul Ploieşti - Oţelul Galaţi 2-2 (Jair 30, 53 / Maciel 60, Cisotti 65)

Echipele de start:

• Petrolul: Zima - Papp, Garutti, Ţicu (cpt.) - Doua, Hanca, Seto, Jair, Musi - Petrovic, Grozav
  • Rezerve: Eşanu - M. Roman II, Justiniano, Dumitriu, Purtic, Diomande, Rădulescu, M. Constantinescu, Răducan
  • Oţelul: Dur-Bozoancă - Adăscăliţei, Yabre, Lovric, Zhelev - Lopez Varela - Cisotti (cpt.), Teles Pereira - Bodişteanu, Al. Pop, Maciel
  • Rezerve: R. Stoian - G. Cîrjan, Fatai, Jardan, I. Neagu, Zivulic, Miguel Silva, Tănasă, Pereira Serrao

Min. 90+4 Finalul partidei!

Min. 79 Zima salvează din faţa lui Tănasă, care a tras direct în portarul advers.

Min. 76 Oţelul are o nouă ocazie mare.

Min. 72 Hanca trece din nou pe lângă gol.

Min. 65 GOOOOL Oţelul! Maciel scoate în partea dreaptă a careului până la Cisotti, care îşi ia revanşa şi marchează.

Min. 60 GOOOOL Oţelul! Pop pasează spre Maciel, iar atacantul lateral deviază în poartă.

Min. 58 Grozav loveşte transversala direct dintr-o lovitură liberă de la marginea careului.

Min. 53 GOOOOL Petrolul! Jair reuşeşte dubla, cu şansă, după ce Dur-Bozoancă a atins mingea.

Min. 52 Dur-Bozoancă respinge în corner după o lovitură liberă executată pe poartă.

Min. 47 Maciel avansează spre poarta Petrolului, dar trage slab cu piciorul stâng şi Zima reţine.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+2 Pauză!

Min. 45+1 Petrolul s-a dezlănţuit! Hanca a fost lăsat singur cu Dur-Bozoancă, dar lobul nu i-a reuşit.

Min. 45 Musi produce o fază frumoasă, trece printre doi adversari şi trage puţin peste poarta Oţelului.

Min. 43 Oţelul cere penalty, dar Colţescu nu acordă şi a doua lovitură de pedeapsă.

Min. 42 Acelaşi Jair apare la finalizare.

Min. 30 GOOOOL Petrolul! Jair trage puternic pe jos din careul advers şi deschide scorul.

Min. 29 Pop reia cu capul spre colţul lung, dar Zima salvează din nou!

Min. 20 Bodişteanu scapă singur cu Zima, este presat de un fundaş advers, trage plasat, iar portarul Petrolului scoate în corner ajutat şi de şansă.

Min. 15 Penalty irosit de Oţelul! Cisotti ratează lovitura de pedeapsă dictată de Colţescu.

Min. 13 Colţescu are de luat o decizie importantă, iar într-un final, după zeci de secunde, acordă penalty pentru Oţelul.

Min. 5 Hanca pătrunde în careul advers, dar trage slab cu piciorul stâng în braţele lui Dur-Bozoancă.

Min. 1 A început meciul de la Ploieşti.

Ploieştenii vin după meciul strâns împotriva lui Dinamo, egalul din deplasare împotriva "câinilor roşii" a venit după ce ambele echipe au marcat goluri venite după greşeli grave în defensivă.

12 puncte după şapte meciuri a acumulat Petrolul, care înaintea egalului cu Dinamo a legat trei victorii consecutive.

Petrolul se află în acest moment pe locul patru în clasament, la trei puncte de liderul FCSB, care are cu un meci mai puţin disputat.

Jair, Irobiso şi Gicu Grozav sunt jucătorii care s-au remarcat în acest început de campionat, pentru ploieşteni.

Brazilianul Jair a fost desemnat jucătorul etapei după prestaţia solidă împotriva celor de la FC U Craiova 1948, meci disputat în etapa a şasea, în care Jair a marcat şi a oferit două pase de gol.

Oţelul rămâne în căutarea primei victorii în acest sezon, după ce în etapa trecută, în meciul disputat acastă, la Galaţi, împotriva celor de la FC Voluntari au reuşit să obţină un singur punct.

Gălăţenii au condus cu scorul de 2-0 şi au intrat la vestiare cu acest avantaj de două goluri.

Ilfovenii au redus din diferenţă în minutul 77 şi au reuşit egalarea la doar trei minute, în minutul 80.

Meciul s-a terminat cu scorul de 2-2 iar Oţelul caută prima victorie în acest sezon.

Gălăţenii se află pe locul 13 după şapte etape cu un total de şase puncte, şi este la egalitate cu FC Botoşani pentru cele mai puţine goluri înscrise în acest început de campionat.

6 egaluri şi o singură înfrângere, acasă, împotriva celor de la FCSB sunt rezultatele obţinute de echipa antrenată de Dorinel Munteanu.

Oţelul şi-a întărit defensiva înaintea deplasării la Ploieşti, Rosario Latouchent, un fundaş francez în vârstă de 27 de ani venit de la Kauno Zalgiris este noul jucător al celor de la Oţelul Galaţi.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 36 de ori în principala competiţie internă, de 15 ori s-au impus prahovenii, de 13 ori au câştigat gălăţenii, iar alte 8 partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Petrolul gazdă: 18 meciuri - 11 succese Petrolul - 3 remize - 4 victorii Oţelul.

Prima victorie din contul moldovenilor a venit pe 27 septembrie 1987, 2-1 la Ploieşti, golul victoriei fiind marcat de Tudorel Chivu în minutul 89.

Prahovenii vor simţi gustul succesului abia în cel de-al cincelea joc direct din campionat, pe 8 decembrie 1991, 1-0 acasă, marcator Costel Lazăr.

Meciul dintre Petrolul şi Oţelul Galaţi va putea fi urmărit în format LIVE VIDEO, astăzi de la ora 18:30, pe orangesport.ro

Afla mai multe despre: petrolulotelulsuperliga