Premier League | Manchester United, eşec pe teren propriu cu Brighton. Tottenham şi Aston Villa, victorii cu goluri în minutele 90+10 şi 90+11

Premier League

Brighton a învins-o pe Manchester United, scor 3-1, într-un meci din etapa a cincea a Premier League. Manchester City s-a impus la Londra, 3-1 cu West Ham. Tottenham Hotspur şi Aston Villa au câştigat după ce au marcat câte două goluri în minutele de prelungire.

Premier League | Spectacol total în ziua de sâmbătă în campionatul Angliei

Ziua de sâmbătă din etapa a cincea din Premier League a venit cu dueluri extrem de spectaculoase şi cu nenumărate surprize.

Manchester United - Brighton 1-3

Manchester United a început meciul cu Brighton fără şapte jucători importanţi, accidentaţi sau suspendaţi, însă absenţele nu justifică insuccesul de pe Old Trafford cu Brighton.

Formaţia lui Roberto de Zerbi a jucat mai bine, iar United a suferit primul eşec pe teren propriu din ultimul an.

”Pescăruşii” au condus cu 3-0, iar gazdele au marcat golul de onoare prin tunisianul Hannibal Mejbri.

United a ajuns la trei înfrângeri în acest sezon, în timp ce Brighton a bifat al patrulea succes în cinci etape.

West Ham - Manchester City 1-3

La Londra, Manchester City a fost condusă cu 1-0 în prima repriză, însă a recuperat în partea a doua, când a marcat de trei ori.

Unul dintre goluri i-a aparţinut lui Erling Haaland, care este lider în clasamentul golgeterilor, cu şapte reuşite în cinci etape.

Aston Villa - Crystal Palace 3-1

Condusă cu 1-0 încă din startul reprizei secunde, Aston Villa a egalat pe final, dar nu s-a mulţumit cu atât.

Douglas Luiz a transformat un penalty în al optulea minut de prelungire, iar în minutul 90+11 Leon Bailey a făcut 3-1, ducându-şi echipa pe locul 7 în clasament.

Tottenham - Sheffield United 2-1

La Londra, Sheffield United a părut că va reuşi surpriza cu Tottenham, însă soarta meciului a fost întoarsă de doi jucători intraţi în minutul 80: Ivan Perisic şi Richarlison.

În minutul 90+8, Perisic a centrat şi Richarlison a egalat cu o lovitură de cap, pentru ca în minutul 90+10 Richarlison să-I ofere o pasă de gol lui Dejan Kulusevski, iar acesta a înscris din careu pentru o victorie care o păstrează pe Tottenham pe treapta a doua a podiumului, cu 13 puncte.

Manchester City a trecut pe primul loc în clasament, cu 15 puncte, Brighton se află pe locul 3, cu 12 puncte. Manchester United ocupă poziţia a 12-a cu 6 puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă în etapa a cincea din Premier League:

• Wolverhampton – FC Liverpool 1-3 (Hwang Hee-Chan 7 / Gakpo 55, Robertson 85, Hugo Bueno 90+1  autogol)
  • Aston Villa – Crystal Palace 3-1 (J. Duran 87, D. Luiz 90+8 penalti, Bailey 90+11 / O. Edouard 47)
  • Fulham – Luton Town 1-0 (C. Vinicius 65)
  • Manchester United – Brighton 1-3 (Mejbri 73 / Welbeck 20, Gross 53, Joao Pedro 71)
  • Tottenham – Sheffield United 2-1 (Richarlison 90+8, Kulusevski 90+10 / Harner 73)
  • West Ham United – Manchester City 1-3 (Ward-Prowse 36 / Doku 46, B. Silva 76, Haaland 86)

Afla mai multe despre: premier leaguebrightonmanchester citymanchester unitedaston villatottenham