Radu Drăguşin, de netrecut la Genoa. Dat incert, George Puşcaş a fost titular în meciul de astăzi din Serie B

Românii Radu Drăguşin şi George Puşcaş au reuşit alături de Genoa o victorie importantă în a doua divizie din Italia.

Genoa a câştigat partida cu Ternana, scor 1-0, în etapa a 29-a din Serie B. Unicul gol al meciului a fost marcat de Badelj, în minutul 13.

Datorită acestei victorii, Genoa îşi păstrează locul 2 în clasament, cu 53 de puncte. Lider este Frosinone, la distanţă mare, cu un punctaj de 62 de unităţi.

Primele două clasate promovează direct în Serie A, iar următoarele şase locuri se califică într-un play-off de promovare.

Situaţia din acest meci a celor trei jucători români legitimaţi la Genoa a fost după cum urmează.

Aşa cum era de aşteptat, Radu Drăguşin a fost integralist. George Puşcaş, care acuza anumite probleme medicale, a fost titular şi schimbat spre finalul partidei, în minutul 87.

Nu în ultimul rând, Denis Drăguş, sosit în iarnă de la Standard Liege, a fost pe banca de rezerve pe toată durata meciului.

Cei doi internaţionali români care au evoluat au avut prestaţii solide, iar specialiştii de la Sofascore le-au acordat nota 7,1 lui Drăguşin, respectiv 7, lui Puşcaş.

De altfel, toţi jucătorii români de la Genoa au fost convocaţi de Edi Iordănescu la echipa naţională pentru meciurile de la sfârşitul lunii.

Afla mai multe despre: dragusinpuscasserie b