Răzvan Marin continuă prestaţiile solide la Cagliari. Cu cât l-au notat italienii după meciul cu Juventus: ”Grandioso”

Deşi Cagliari a pierdut în Serie A, Răzvan Marin a fost lăudat de presa din Italia.

Cagliari a avut parte de un adversar dificil în etapa a 32-a din Serie A. Sarzii primeau vizita lui Juventus, echipă rănită după ce a pierdut Derby d'Italia, cu Inter Milano, scor 0-1, în runda precedentă.

Formaţia gazdă a deschis scorul cu o contribuţie masivă a lui Răzvan Marin. În minutul 10, internaţionalul român l-a deposedat în jumătatea proprie de teren pe Dybala şi a avansat aproximativ 50 de metri, până la marginea careului advers.

Ajuns în acea situaţie, acesta i-a pasat lui Joao Pedro, iar golgheterul lui Cagliari şi-a făcut încă încă o dată datoria.

Însă, reuşita sa nu a contat în deznodământul final. Juventus a întors tabela şi s-a impus cu 2-1, prin golurile reuşite de De Light, în minutul 45, şi Vlahovic, în minutul 75.

Totuşi, prestaţia lui Răzvan Marin, care a fost din nou integralist, nu a fost uitată de presa din peninsulă, care l-a caracterizat drept cel mai bun jucător de la mijlocul terenului.

Italienii de la Tuttomercatoweb l-au notat pe Marin cu 6,5, cea mai mare notă dintre jucătorii de câmp ai sarzilor, şi l-a descris în felul următor.

”Este motorul rossoblu de la mijlocul terenului. A făcut un meci foarte intens. După doar zece minute de la lovitura de start, el i-a furat mingea lui Dybala şi l-a servit pe Joao Pedro, care a deschis scorul”.

Jurnaliştii de la Eurosport.it i-a dat tot 6,5: ”Grandioso (n.r. cu referire la recuperarea în faţa lui Dybala), singura lumină din linia mediană a lui Cagliari”.

Răzvan Marin a lipsit de la meciul din etapa trecută al celor de la Cagliari, înfrângerea de-a dreptul umilitoare cu Udinese, scor 1-5.

Formaţia din Sardinia se menţine deasupra liniei retrogradării, cu 25 de puncte acumulate în 32 de runde. Venezia, prima sub linie, are 22, dar şi două meciuri în minus.

Afla mai multe despre: razvan marincagliari