România - Macedonia de Nord 31-23. Tricolorele lui Florentin Pera au defilat în repriza secundă şi s-au calificat în grupele principale de la Campionatul European

Handbal

Meciul România - Macedonia de Nord a avut loc miercuri, de la 19:00, în ultima etapă a primei etape a grupelor de la Campionatul European. Jucătoarele lui Florentin Pera au câştigat cu 31-23 şi s-au calificat în grupele principale. Tricolorele aveau nevoie de cel puţin o remiză, pentru a obţine locul al treilea în grupă.

LIVE TEXT | România - Macedonia de Nord 31-23

• Principalele marcatoare pentru România au fost Neagu 10 şi Seraficeanu 5 goluri, iar de la gazde s-a remarcat Dabevska 7 reuşite.

Min. 60 Final! România a marcat şi la ultima fază şi s-a impus cu 31-23 împotriva Macedoniei de Nord.

Min. 58 Bazaliu marchează şi ea de la distanţă!

Min. 54 România conduce cu 27-20! Cristina Neagu transformă de la 7 metri şi ajunge la 10 goluri înscrise.

Min. 51 Buceschi pătrunde superb prin centru şi face 26-20 pentru România.

Min. 48 Cristina Neagu marchează al nouălea gol.

Min. 46 Dabevska o lobează pe Hosu, iar Macedonia de Nord ajunge la 18 goluri marcate.

Min. 43 Hosu are a opta paradă. Portarul României are procentaj de 50%!

Min. 40 România recuperează mingea pe atacul advers, iar Seraficeanu înscrie pentru 20-16.

Min. 36 Se înscrie la fiecare atac. Tănăsie marchează din extrema stângă pentru 18-14 România!

Min. 34 Grozav marchează superb cu bara de la distanţă.

Min. 33 Neagu înscrie de la 9 metri, iar Hosu apără pe contraatacul adversarelor. 15-12 pentru România.

Min. 31 Seraficeanu marchează primul gol al reprizei secunde.

Min. 30 Pauză! România conduce cu 13-12, după ce în a doua jumătate a primei reprize tricolorile au suferit.

Min. 26 Seraficeanu înscrie pe contraatac, capitol la care România a suferit la acest Campionat European.

Min. 26 Macedonia de Nord marchează cu poarta goală, după un fault în atac al lui Grozav. 12-11 pentru România.

Min. 23 Hosu apără, într-un moment în care tricolorele sunt cu două jucătoare în minus pe teren.

Min. 22 Ristovska reduce din diferenţă de la 7 metri. România conduce cu 11-9

Min 16. România-Macedonia 8-7: Cristina Neagu marchează din toate poziţiile!

Min 14. România-Macedonia 3-3: Adversarele noastre au reuşit să revină în meci!

Min 9. România-Macedonia 3-1: Jucătoarele noastre încep să îşi impună stilul!

Min 5. România-Macedonia 1-1: Cristian Neagu a marcat primul gol al meciului!

Min 1. A început meciul!

Următorul meci al tricolorelor va fi miercuri, cu Macedonia de Nord, pentru calificarea de pe locul 3 în grupele principale. Franţa şi Ţările de Jos au asigurate deja biletele pentru următoarea fază a grupelor.

Miercuri, de la 19:00, naţionala României are nevoie de cel puţin un egal cu Macedonia de Nord, în condiţiile în care tricolorele au golaveraj -15, iar adversarele -25.

Primele trei clasate în fiecare grupă vor avansa în grupele principale, în care se va juca între 10-16 noiembrie. De acolo, doar primele două clasate obţin calificarea în semifinale, programate în 18 noiembrie. Finalele pentru medalii vor avea loc în 20 noiembrie.

Campioana europeană din 2022 se va califica automat la Jocurile Olimpice din 2024, precum şi la Campionatul Mondial din 2023, la Mondiale urmând să se califice şi medaliatele europene cu argint şi bronz. CM de anul viitor va avea loc între 30 noiembrie - 17 decembrie, în Danemarca, Norvegia şi Suedia.

Naţionala României participă pentru a 14-a oară la turneul final al CE, iar ediţia din 2022 are loc între 4 şi 20 noiembrie, la Ljubljana, Celje, Skopje şi Podgorica.

Căpitanul tricolorelor, Cristina Neagu, a început competiţia europeană din postura de golgeter absolut, cu 264 de goluri de-a lungul ediţiilor la care a participat. După partida cu Franţa, Neagu a ajuns la 272 goluri.

Înaintea plecării spre Macedonia de Nord, căpitanul naţionalei spunea că este ”probabil” ultimul Campionat European din carieră, al optulea, după ce debutul său a avut loc în 2008, la ediţia din aceeaşi ţară.

Naţionala României de handbal feminin vine după două înfrângeri, la fel ca Macedonia de Nord

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă luni, la Skopje, de campioana olimpică Franţa, scor 35-21 (17-11), după ce anterior pierduse şi cu Olanda, scor 29-28 (14-12), în primul meci din grupa C a Campionatului European.

Macedonia de Nord stă mai rău decât România şi are un golaveraj inferior, după 15-30 cu Ţările de Jos şi 14-24 cu Franţa.

La ediţia CE din 2020, România s-a clasat pe locul 12. Cel mai bun rezultat a fost obţinut la ediţia din 2010 - medalia de bronz.

Titlul european este deţinut de Norvegia, care l-a cucerit pentru a opta oară la ediţia din 2020.

Afla mai multe despre: romania macedonia de nordromania campionatul european