România - Slovacia 0-1. Incredibil! Tricolorii pierd în prelungiri şi ratează barajul pentru Cupa Mondială

Echipa națională

România a pierdut dramatic, în prelungiri, scor 1-0, meciul jucat cu Slovacia în ultimul meci din grupele Campionatului European.

Min. 90+8 - Final de meci.

Min. 90+5 - GOOOOOOOLLLLLLL Slovacia! Incredibil! Adam Griger  înscrie din apropiere, pe respingere, după ce Robert POpa a reuşit o nouă intervenţie senzaţională.

Min. 74 - Ocazie Slovacia! Robert Popa scoate bine, cu piciorul, la un şut dintr-un unghi foarte închis!

Min. 69 - Ocazie Slovacia! Robert Popa salvează extraordinar la o lovitură cu capul, după o fază fixă din dreapta

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+3 - Pauză.

Min. 45+1 - Ocazie Slovacia! Sliacky ratează uluitor după o centrare din dreapta, trimite pe lângă poartă.

Min. 33 - Ocazie România! Chiriţoiu trage moale, din interiorul careului, portarul n-are emoţii să reţină.

Min. 1 - A început meciul.

Ultima partidă din grupă are loc pe Štadión Antona Malatinského-Trnava, în compania celei mai slabe naţionale din grupă, teoretic. România şi Slovacia nu mai au şanse de calificare din grupă, dar se luptă pentru locul de baraj pentru Campionatul Mondial U20 din Indonezia, din 2023.

Tricolorii mici au pierdut cu 2-1 ambele partide jucate la turneul final. În al doilea meci, naţionala U19 a României a fost învinsă de echipa similară a Franţei, scor 2-1, marţi. În primul meci, România a pierdut, scor 1-2, cu Italia.

Calificată din postura de ţară gazdă la acest turneu final, naţionala Slovaciei se află la cea de-a doua participare la un EURO U19. Precedenta prezenţă datează din anul 2002, când au încheiat competiţia pe locul 3.

Pentru a prinde barajul pentru Campionatul Mondial, tricolorii nu trebuie să piardă azi cu ţara gazdă. Locul al treilea asigură prezenţa pentru meciul decisiv, iar România e favorită pentru a ocupa locul de baraj, datorită golaverajului mai bun.

Naţionala lui Văsâi are -2, în timp ce Slovacia are -6, după primele două partide, astfel că României îi ajunge şi egalul.

Adversara României, pe 28 iunie, va fi una dintre Serbia, Austria sau Israel.

Afla mai multe despre: românia - slovaciala euro u19