România U19 a cedat în faţa Turciei, în primul meci al Turului de Elită. Echipa lui Adrian Dulcea a primit două goluri pe final

Echipa națională

România U19 a fost învinsă în primul meci al Turului de Elită, disputat în Croaţia, împotriva naţionalei U19 a Turciei.

Echipa antrenată de Adrian Dulcea a cedat în prima partidă a turului de elită pentru prezenţa la EURO 2024 U19, turneu care se va disputa în această vară, în Irlanda de Nord.

Câştigătoarele grupelor din Turul de Elită vor face pasul spre turneul final care va avea loc în luna iulie, în Irlanda de Nord. Tragerea la sorţi pentru EURO 2024 U19 va avea loc pe data de 17 aprilie, la Belfast.

Eşec pe final pentru România U19

România a fost învinsă cu scorul de 2-0, în Croaţia, la Vrbovec, de Turcia U19. Echipa antrenată de Adrian Dulcea a cedat spre finalul partidei. Turcia a deschis scorul în minutul 82, prin reuşita lui Ayman Gulasi. Turcii şi-au dublat avantajul pe tabela de marcaj în prelungiri. În minutul 90+2, Halil Ozdemir a închis tabela, iar Turcia s-a impus în debutul în grupa din care mai fac parte naţionalele U19 ale Germaniei şi Croaţiei.

Următoarea partidă pentru echipa lui Adrian Dulcea este cea cu Germania, pe data de 23 martie. Ultima partidă o va disputa în compania Croaţiei, pe 26 martie.

Primul "11" utilizat de Adrian Dulcea, la partida cu Turcia: Rafaila - Aioanei, Tudose, Soptirean, Borza - Dulcea, Jalade, Raicu - Mazilu, Stan, Caragea

Au intrat pe parcurs: Pop, Kodor, Rădulescu, Stancovici şi Moraru

Afla mai multe despre: romaniaechipa nationalaromania u19turciaadrian dulcea